Auto bez povinného ručení přijde od ledna draho. Řidiči zaplatí až 90 korun denně

Pojišťovny začnou od ledna po řidičích vymáhat sankce za auto, které nemá sjednané povinné ručení. Umožní to nový zákon, který letos schválili zákonodárci a který začne platit po Novém roce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Novela obnovuje povinnost hradit příspěvky za vozidla bez povinného ručení. Povinnost bude rozšířena tak, aby pojištění muselo mít každé vozidlo vedené v registru vozidel, s výjimkou vozidel zapsaných jako vyřazená, vyvezená do zahraničí, zaniklá nebo odcizená.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek o poplatcích za nepojištěná vozidla

Se zavedením poplatků za nepojištěná auta souhlasí i někteří řidiči. Jak vysokou částku budou pojišťovnám platit, to určilo ve své vyhlášce ministerstvo financí.

„Například pro osobní automobily do tisíce kubických centimetrů včetně stanovuje denní sazbu ve výši třicet korun,“ doplnil pro Radiožurnál mluvčí resortu Jakub Vintrlík.

U vozidel s vyšším objemem motoru pak můžou být sankce až trojnásobné. Poplatek je ale jedna věc a výše škody při nehodě druhá. Zatímco doteď vymáhala Česká kancelář pojistitelů celou částku zpětně od nepojištěného řidiče, od ledna bude chtít po motoristech zaplatit jen část.

Podle ředitele České kanceláře pojistitelů Jana Matouška představovalo nezaplacení povinného ručení pro řadu lidí celoživotní problém na mnoho let, protože nebyli schopni vysoké škody uhradit. „Nově zákon říká, že budeme vymáhat pouze jednu třetinu výše škody do 300 tisíc,“ dodává.

Podobné poplatky se vybíraly už před rokem 2015. Lidé ale často dostávali upomínky k zaplacení, i když už žádné auto neměli, proto politici zákon zrušili. Podle České kanceláře pojistitelů, která bude poplatky vybírat, už současná úprava zákona takové chyby neumožní.

„K tomuhle mylnému zasílání by už nemělo docházet jednoduše proto, že byly odstraněny takzvané polopřevody. Dneska v registru motorových vozidel je jasné, čí to motorové vozidlo je,“ popsal Radiožurnálu Matoušek

Novela také snižuje maximální částku, kterou bude možné vybírat po vinících dopravních nehod, kteří nemají povinné ručení. Tato částka bude nově omezena na jednu třetinu způsobené škody, maximálně však 300 tisíc korun. To se netýká viníků, kteří způsobí nehodu schválně nebo pod vlivem drog či alkoholu.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme