Řidiči se mohou kolonám vyhnout sami. Stačí trocha trpělivosti a dodržovat pravidlo ‚zipu‘

Pokud je na silnici nějaké omezení, začínají se zpravidla tvořit kolony. Když ale řidiči dodržují takzvané pravidlo zipu, tedy střídavé řazení do jízdního pruhu, mohou se jim vyvarovat. V České republice toto pravidlo platí již přes dvacet let.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barrandovský most

Barrandovský most | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pravidlo tzv. zipu by se mělo používat tam, kde se sbíhají dva jízdní pruhy do jednoho. Jednoduše řečeno, řidiči v pokračujícím pruhu musí před sebe pouštět auta z pruhu, který končí, aby do sebe zapadala jako jednotlivé dílky zipu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Umí Češi zipovat? Poslechněte si reportáž Luďka Hubáčka

Ne všichni řidiči ale toto pravidlo znají a dodržují. „Co je pozdě, to je špatně. Musíte se řadit co nejdřív, aby byl provoz plynulý,“ odpovídá řidič na dálnici D5.

„Myslím si, že řidiči by měli zipování dodržovat tak, že přijedou až na konec pruhu a pak se zařadí, to je problém, který nezvládají,“ odpovídá v souladu s pravidlem další řidička.

Jak lidé ovládají pravidlo zipu se nejčastěji ukáže v místech s dopravním omezením. Pokud se řadí do pruhu střídavě, pak zůstane podle policie provoz plynulý. Mnoho řidičů v těchto situacích ale stále chybuje.

Předjet, či zůstat na místě? Zařazení do vojenské kolony je nebezpečný přestupek, varuje policie

Číst článek

„Řidiči se zařazují předčasně, měli by dojet až do místa, kde se pruh mění z průběžného, a tam se teprve řadit. Druhou chybou je zbytečné snižování rychlosti a v neposlední řadě i nevytvoření dostatečně mezery, aby se před ně zipující řidič mohl zařadit,“ potvrzuje mluvčí Policejního prezidia Jan Straka.

Lidé toto pravidlo nedodržují ani u omezení na rekonstruovaném Barrandovském mostě, na který auta najíždějí v jednom pruhu. Jak se zde mají řidiči řadit, aby se vyvarovali kolonám?

„Vozidla by jak v průběžném, tak i končícím pruhu měla vždy dojet až k danému omezení a tam se v klidu zařadit. Je to o řidičích. V průběžném pruhu by si řidiči měli uvědomit, že mají pustit řidiče, kteří je dojíždí a důsledně tak dodržet toto pravidlo. Někdy možná zafunguje stres nebo naštvání z toho, že je někdo předjíždí, tím ale způsobí akorát zpomalení kolony,“ uvedl expert na bezpečnost silničního provozu Robert Vacek.

Pravidlo zipu by lidé měli dodržovat i před dopravní nehodou nebo jinou překážkou na silnici. Za jeho porušení mohou dostat pokutu ve výši až dvou tisíc korun.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme