Předjede i kulku vystřelenou z pistole. Konstruktéři představili auto, které má být rychlejší než zvuk

Experimentální vozidlo Bloodhound SSC se po létech příprav představilo britskému publiku. První testovací jízdu absolvovalo na letišti v britském Cornwallu. Jde o superauto, které chce minimálně překonat rychlost zvuku.

Tento článek je více než rok starý.

Truro (Velká Británie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modrooranžové vozidlo vypadá jako trup nadzvukového letadla. Z mohutného motoru, jakým jsou běžně vybaveny stíhačky Eurofighter, šlehají modré plameny. Jen křídla chybí.

Bloodhound se chystá na světový rekord. Auto s motorem ze stíhačky má překonat 1600 kilometrů v hodině

Číst článek

„Na tomto stroji pracujeme skoro deset let. Je to nejen nejrychlejší auto světa. Spojuje nejnovější technologie formule 1 i vesmírných raket. Náš cíl je jasný, dosáhnout rychlosti zvuku," citoval Radiožurnál pilota auta Andy Green, který létá na stíhačkách v Britském královském letectvu (RAF).

Rychlost zvuku je 1192 kilometrů za hodinu. Už dříve ale tvůrci auta uvedli, že by chtěli překonat rychlost 1000 mil v hodině (1609 kilometrů v hodině), informovala BBC.

Pokud by se ji autu Bloodhound podařilo dosáhnout, pohybovalo by se větší rychlostí, než jakou opouští náboje hlaveň pistole.

Během testovacích jízdy, které se budou opakovat o tomto víkendu, dosáhl Bloodhound „jen" 320 km/hod. Letištní ranvej je totiž příliš krátká.

„Lidé se často ptají, jestli tvar superauta navrhl počítač. Říkám, že ne. Počítač by navrhl dokonale aerodynamický tvar, ale my do auta potřebujeme posadit i pilota, přidat motory. Proto jsem všechno namaloval sám. Najít ten správný tvar trvalo tři roky," vysvětluje pětaosmdesátiletý konstruktér Ron Ayer.

Na vývoji a výrobě superauta se podílí tým složený z 350 firem a univerzit. Kvůli extrémní finanční náročnosti se testy několikrát odložily.

Teď je nadzvukové auto Bloodhound konečně hotové a příští léto je čeká test v africké poušti Kalahari. Před tím ještě přidají konstruktéři raketový pohon, který dodá aeronautická společnost Nammo.

Jaromír Marek, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme