Zákaz předjíždění pro kamiony platí na vybraných úsecích dálnic první měsíc. Porušilo ho na 70 řidičů

Okolo 70 oznámení kvůli porušení zákazu předjíždění pro nákladní automobily můžou očekávat spediční firmy. Právě tolik přestupků napočítali policisté za měsíc fungování nového pravidla, které na vybraných úsecích dálnic v České republice zakazuje autům těžším než 3,5 tuny předjíždět. Opatření platí na 145 kilometrech dálnic.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jany Rýdla platí zákaz předjíždění na úsecích dálnic D1, D5, D8 a D11 | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Reportér Českého rozhlasu Regina se setkal s jedním předjíždějícím kamionem se slovenskou poznávací značkou na plzeňské dálnici D5.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolo 70 oznámení kvůli porušení zákazu předjíždění pro nákladní automobily můžou očekávat spediční firmy. Více si poslechněte v reportáži Radka Duchoně

„Hlídka následně vozidlo zastaví na bezpečném místě, ztotožní řidiče a provádí s ním další úkony. Můžou být například i spojené s tím, pokud je to vozidlo s kontrolou sociálních předpisů, kontrolou technického stavu, přepravou nebezpečných věcí,“ řekl na parkovišti Michal Hodboď z Policejního prezidia.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o přestupek, který nelze na místě vyřešit příkazem, je oznámen příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Důvod, proč to neřešíme na místě, je právě ten, že za takový přestupek hrozí zákaz činnosti od půl roku až na jeden rok,“ dodal Hodboď.

Za hodinu a půl obousměrné jízdy mezi Prahou a Berounem viděl reportér další tři nedovolená předjíždění. Mluvčí prezidia Hana Rubášová upřesnila, jaká pokuta řidičům hrozí: „U správního orgánu od pěti do deseti tisíc korun.“

Změna na dálnicích od ledna. Zákaz předjíždění pro kamiony nad 12 tun se rozšíří

Číst článek

Policisté ale nevedou statistiku, ze které by vyplynulo, kolika řidičů kamionů se předjíždění týká. Mají souhrnná čísla pro nákladní i osobní auta. V únoru nepovoleně předjíždělo 212 řidičů, z toho 41 jich pokutovala na místě, 71 se jich bude zpovídat obci s rozšířenou působností.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla platí zákaz předjíždění na úsecích dálnic D1, D5, D8 a D11. „To jsou nejzatíženější dálniční úseky v České republice. Proto jsou to první úseky, kam tohle omezení dáváme. Je tam dodatková tabulka, že zákaz předjíždění těžké nákladní dopravy, která má víc než 3,5 tuny a sedm metrů délky, platí v denní době, to znamená od šesté ráno do 22 hodin večer,“ popsal Rýdl.

Nově osazené značky budou zatím ve zkušebním provozu, který potrvá do konce dubna.

Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme