Areál berlínské nemocnice křižují samořiditelné minibusy. Testují se pro běžný provoz

Samořízené minibusy od tohoto týdne bezplatně vozí pacienty, lékaře i návštěvníky největší berlínské nemocnice Charité po jejím areálu v centru německé metropole. V příštích letech se možná objeví i v běžném provozu.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samořiditelné minibusy v areálu berlínské nemocnice Charité

Samořiditelné minibusy v areálu berlínské nemocnice Charité | Foto: Martin Weiser | Zdroj: ČTK

Dva žluté elektrické minibusy, které spíše než běžný autobus připomínají kabinu horské lanovky, pasažéry po 1,2 kilometru dlouhém okruhu v centrálním areálu nemocnice vozí každý všední den od 9 do 16 hodin.

Do strojů francouzské firmy Easy Mile, které jezdí rychlostí do 12 kilometrů za hodinu, se vejde celkem 12 cestujících, z nichž si polovina může sednout.

Minibusy další francouzské společnosti Navya, pojímající až 15 pasažérů, budou od poloviny dubna jezdit druhým areálem nemocnice v městské části Wedding.

Smrtelná nehoda Uberu: policie zveřejnila nové video, které vzbudilo pochyby o řidičce

Číst článek

„Oba areály Charité o rozloze okolo 270 000 a 138 000 metrů čtverečních mají dostatečnou plochu a se svými chodníky, křižovatkami a řadou účastníků provozu, mezi něž patří chodci, cyklisté i osobní a nákladní auta, jsou v malém velmi podobné běžnému berlínskému provozu,“ jsou přesvědčeni autoři projektu za 4,1 milionu eur (104 milionů korun). Na jeho realizaci spolupracují ministerstvo životního prostředí, město Berlín, metropolitní dopravní podnik a nemocnice.

Zatím v kabině minibusů vždy jezdí také jedna vyškolená osoba, která na jízdu dohlíží a v případě potřeby může vozidlo kdykoli zastavit. Už od jara příštího roku by ale minibusy vybavené řadou senzorů, díky nimž se orientují v prostoru, měly jezdit zcela samostatně. Testovat se takto budou až do prvního čtvrtletí roku 2020.

V německé metropoli se samořízené minibusy netestují poprvé. Už na konci roku 2016 s nimi po uzavřeném firemním areálu na jihu německé metropole začala jezdit společnost Local Motors.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme