Znáte ji ze seriálu Sanitka. Upravená Škoda 1201 umí ještě dnes pěkně zahoukat

Pamatujete si na doktora Janderu v podání herce Jaromíra Hanzlíka ze seriálu Sanitka? Pokud ano, vzpomenete si určitě i na vůz, se kterým vyrážel do akce. Jeho Škoda 1201 dodnes stále jezdí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamatujete si na doktora Janderu v podání herce Jaromíra Hanzlíka ze seriálu Sanitka? Pokud ano, vzpomenete si určitě i na vůz, se kterým vyrážel do akce. Jeho Škoda 1201 dodnes stále jezdí.

Pamatujete si na doktora Janderu v podání herce Jaromíra Hanzlíka ze seriálu Sanitka? Pokud ano, vzpomenete si určitě i na vůz, se kterým vyrážel do akce. Jeho Škoda 1201 dodnes stále jezdí. | Foto: Matěj Skalický | Zdroj: Český rozhlas, Český rozhlas Radiožurnál

Nejdřív je vyráběli v Kvasinách, pak v závodě ve Vrchlabí. Neměly majáky, a tak musel zasahující doktor nebo řidič při pohotovosti vystrčit z okna bílou vlajku s červeným křížem. 

Upravené Škody 1201 z přelomu 50. a 60. let pak byly jedny z nejznámějších československých záchranek. Zahrály si i v populárním normalizačním seriálu Sanitka. 

„Je to vozidlo, které má dvě místa vpředu a přední část je oddělena přepážkou. V pacientském prostoru bylo jedno místo pro ležícího, jedno místo pro sedícího a ještě se tam vešel lékař,“ popisuje Jiří Mašek, majitel Škody 1201. 

V sanitce jsou původní nosítka, kardiotachometr, dlahy, lékárnička, stříkačky a jehly. Nad čelním sklem je červeným kříž, ten svítí, nad tím je mechanická siréna. Ta ještě dnes dokáže pořádně zahoukat. 

Mimo Škody 1201 se v seriálu Sanitka objevila i skříňová 1203, tedy skoro jediná dostupná dodávka v normalizačním Československu. 

Lucie Výborná, Jakub Wojtovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme