Šílené automobilové závody a experimenty, Top Gear slaví 40 let

Top Gear, to jsou rychlá i pomalá auta, šílené nápady a suchý britský humor. Známý motoristický magazín patří mezi nejvýnosnější pořady britské televize BBC. Většina diváků si ho spojuje především s moderátorem Jeremy Clarksonem. Ten musel skončit, když fyzicky napadl producenta. Vůbec první díl Top Gearu se odvysílal přesně před čtyřiceti lety.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putovní tahač pořadu Top Gear britské BBC | Foto: Elliott Brown (CC BY-SA 2.0)

Se současným Top Gearem ten starý mnoho společného neměl. Ani moderátory. Těmi prvními byla dvojice redaktorů Tom Coyne a Angela Ripponová. „Byl to pořad o problémech motoristů. Ne o hračkách pro kluky jako teď,“ řekla Ripponová.

Top Gear začal jako malý regionální pořad BBC ve West Midlands, tedy v oblasti žijící z automobilového průmyslu. „Televize si řekla, to je docela dobrý pořad, který by se dal vysílat po celé zemi. Najednou se malý regionální pořad katapultoval do hlavního vysílání. A podívejte, kde je dnes,“ vzpomíná Angela Ripponová.

Jeremy Clarkson do Top Gearu nastoupil na konci 80. let jako osmadvacetiletý mladík s velkým afrem na hlavě. A vydržel v něm až do roku 2002, kdy Top Gear pomohl přetvořit v úplně jiný formát - zábavnou show, jak ji fanoušci znají dnes.

Mezi spolumoderátory přibyli Richard Hammond, James May a také záhadný testovací jezdec v bílé kombinéze zvaný Stig. Divácký ohlas vyvolali hlavně bláznivé nápady jako spuštění auta ze skokanského můstku nebo přistání helikoptérou na jedoucí škodovce. 

 

Jeremy Clarkson proslul břitkým humorem, ale také urážlivými poznámkami na adresu různých národů, ochránců přírody nebo cyklistů.

V květnu 2014 dostal od BBC poslední varování, když použil říkanku s rasistickým označením pro černocha. Pohár trpělivosti vedení televize přetekl o rok později, když Clarkson udeřil producenta za to, že mu nepřipravil teplé, ale jen studené jídlo.

Jeremyho Clarksona nahradil nejprve moderátor Chris Evans a později Matt LeBlanc, známý především jako Joey z amerického seriálu Přátelé.

Top Gear se vysílal skoro ve všech zemích světa a sledovalo ho kolem 300 milionů lidí. Nové série se ale potýkají s dlouhodbým propadem sledovanosti. A Jeremy Clarkson? Odešel do internetové televize Amazon Video, kde natáčí pořad podobného stylu The Grand Tour i se svými dvěma bývalými kolegy z Top Gearu Richardem Hammondem and Jamesem Mayem.

 

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme