Slovenské létající auto má nový prototyp. Ještě nelétá, už má ale desítky kupců

Jezdí po silnici, a když potřebuje, vzlétne do vzduchu a část cesty přeletí. To slibují výrobci aeromobilu. Slovenští konstruktéři představili nový prototyp před měsícem v Monaku a poprvé ho nabídli do prodeje. Zájemců mají prý od té doby dost, auto ale stále ještě nelétá.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncept létajícího vozu od společnosti Aeromobil.

Koncept létajícího vozu od společnosti Aeromobil. | Zdroj: press.aeromobil.com

Transformace z automobilu do letadla trvá méně než tři minuty - křídla se stáhnou dozadu a může se jet. Podle ředitele společnosti a jednoho z autorů nápadu Juraje Vaculíka je na celém prostředku nejcennější čas, který ušetří.

„Nemusíte jet autem z domu na letiště, poté letět letadlem a znovu se přesouvat z letiště. Takhle projdete s jedním vozidlem cestu od dveří ke dveřím – dolet bude 750 kilometrů vzdušnou čarou," vysvětluje Radiožurnálu výhody.

Airbus postaví létající auto. První model by měl vzlétnout do konce roku

Číst článek

Jednou z největších komplikací je při výrobě legislativní část. Stroj musí splňovat normy jak pro auto, tak pro letadlo. „Bylo testováno přes 54 různých motorů, dokud jsme nenašli takový, který bude splňovat emisní standardy na zemi i ve vzduchu."

Cena, kterou za propojení auta, letadla a počítače budoucí zákazníci zaplatí, je 1,4 milionu eur - v přepočtu více než 36 milionu korun. Právě zkombinovat všechny tři faktory najednou je prý to nejtěžší, ale podle technického ředitele společnosti a inovátora Douglase MacAndrewa také to nejzábavnější.

„Je to práce snů. Je to sice náročné, nic není na začátku jisté, neexistuje žádný návod, nemůžu přijít do knihovny a říct - potřebuji sestavit létající auto tak mi něco doporučte. Nic takového neexistuje. A to je na tom to nejtěžší, ale zároveň i velká výzva a nové zkušenosti."

Ve vzduchu do tří let

Práce na automobilu není zdaleka u konce, přestože už ho společnost nabízí k prodeji, auto ještě nikdy nebylo ve vzduchu. Předešlý prototyp se před dvěma lety zřítil během zkušebního letu k zemi i s druhým autorem, designérem Štefanem Kleinem, který letos z projektu odstoupil.

Společnost tvrdí, že se jí podaří létající auto zdokonalit do roku 2020 a tehdy se také poprvé dostane také k zájemcům. Do prodeje nabídla 500 kusů a kupců jsou už prý desítky.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme