Rekordně stočený tachometr. Slovenský tahač snížil za rok naježděnou vzdálenost o 931 tisíc kilometrů

Slovensko zaznamenalo nový rekord ve stočení kilometrů na tachometru. Překonal ho tahač, u něhož hodnota naježděné vzdálenosti spadla o více než 931 tisíc kilometrů – zatímco v dubnu 2020 ukazoval tachometr 1 188 546 kilometrů, při lednové kontrole se pohyboval na 256 tisících. V tiskové zprávě o tom informovala Technická služba kontroly originality, která s pověřením státu zajišťuje chod Registru provozních záznamu vozidel.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak dokazuje případ na Slovensku, kilometry se nestáčí pouze u osobních vozidel, ale i u kamionů (ilustrační foto) | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Předchozí rekord držel vůz Ford Transit, který měl počítadlo odjeté vzdálenosti stočený o 541 630 kilometrů. Takřka jednou tolik měl v lednu letošního roku tahač značky Man vyrobený v roce 2007, který přijel na rutinní kontrolu originality.

Česko patří podle litevského žebříčku mezi evropské země s nejvyšším počtem prodaných havarovaných aut

Číst článek

„Údaje o vozidlech pravidelně vyhodnocujeme a toto vozidlo nám vyskočilo. Šlo na kontrolu originality a tam byly zapsané kilometry, které měly hodnoty přes 250 tisíc. Na základě porovnání se zjistilo, že před rokem mělo přes 1 milion kilometrů,“ řekl serveru iROZHLAS.cz mluvčí Technické služby kontroly originality Miroslav Strelec. Tahač byl následně odhlášený a vyvezený do zahraničí.

Údaje o naježděných kilometrech jsou na Slovensku už přes tři roky zaznamenávány do celostátního Registru provozních záznamů vozidel, které zřídilo tamní ministerstvo dopravy. Systém byl vytvořený v reakci na zvyšující se podíl manipulace s tachometry, povinnost zaznamenávat údaje o svých vozidlech mají od roku 2018 státní i soukromé subjekty.

Rekordní případ se stočeným tachometrem se objevil u tahače | Foto: Technická služba kontroly originality Slovenské republiky

Stáčení tachometru na Slovensku oficiálně trestným činem není, může však být vyšetřováno jako podvod. „Pokud údaje zatajíte, uvedete někoho v omyl a způsobíte mu škodu vyšší než 266 eur, jde už o trestný čin,“ vysvětlil Strelec. Konkrétní případy řeší Slovenská obchodní inspekce, která má zároveň přístup do registru.

V současné době zasílá na Slovensku data do registru více než 2400 přispívatelů od servisů po autobazary či pojišťovny. Od spuštění registru bylo odhaleno 25 276 vozidel se stočenými kilometry, uvádí Technická služba kontroly originality.

Údaje z tahače, které potvrzují stočení tachometru | Foto: Technická služba kontroly originality Slovenské republiky

Tomáš Zrůst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme