Stát nabízí další dotace na nákup elektromobilů. Pro podnikatele má připravených 200 milionů

Až 200 milionů korun z evropských fondů rozdá stát zájemcům o elektrická auta. Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo už čtvrté kolo dotací na podporu rozvoje elektromobility. Podnikatelé, mezi kterými obliba elektromobilů každým rokem stoupá, můžou o peníze žádat pouze do konce května.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektromobil Tesla (ilustrační foto)

Elektromobil Tesla (ilustrační foto) | Foto: Kevauto | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

„My dnes máme drtivou většinu aut upravenou na CNG pohon (stlačený zemní plyn. pozn. red.), elektromobily zatím nepoužíváme, nicméně jsme už v kontaktu s renomovanými dodavateli těchto aut a uvažujeme, že do budoucna budeme přecházet i na elektrická auta,“ říká Pavel Kučera, mluvčí společnosti Rohlik.cz.

Basilejští policisté začnou používat elektromobily Tesla. Režim autopilota mají zakázaný

Číst článek

Elektromobily se osvědčily například rozvážkové službě Dáme jídlo, a proto nakupuje další. I tyto dva příběhy dokazují, že auty do zásuvky už nejezdí jen nadšenci. A proto ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo už se čtvrtou dotační výzvou pro podnikatele.

„Je určena podnikatelským subjektům, které podnikají na území České republiky mimo území hlavního města Prahy, ta je z tohoto dotačního titulu vyňata,“ říká mluvčí resortu Milan Řepka. Hlásit se nemůžou ani společnosti vlastněné obcemi nebo kraji. K mání je 200 milionů korun – tolik stát mezi firmy ještě nerozděloval.

„Míra podpory je 75 procent pro malé podniky, 65 pro střední podniky a 55 pro velké podniky ze způsobilých výdajů projektu. Minimální výše dotace je 50 tisíc korun a maximální 10 milionů korun. Ta současná výzva je už čtvrtá v pořadí. V dvou předcházejících případech byl zaznamenán převis poptávky nad plánovanou alokací,“ dodává Řepka.

Parkování nebo dálniční známky zdarma. Elektromobily získají speciální registrační značky i výhody

Číst článek

‚Raději podporu infrastruktury

Firmy můžou žádat o dotace až do května příštího roku. Za poslední dva roky uspělo přes 270 projektů s žádostí o více než 300 milionů korun. Podle pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka ovšem existují lepší možnosti, jak podpořit elektromobily, než posílat dotace podnikatelům.

„Jestli by měl stát někde zasahovat, tak primárně v podpoře výstavby infrastruktury. Ať už na úrovni přímé podpory nebo i na úrovni legislativy, aby například zjednodušil stavební řízení a aby tedy bylo jednodušší stavět dobíjecí stanice," vysvětluje Ferjenčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Matěje Skalického o dotacích na elektromobily

Aktuální dotační výzva pamatuje i na dobíječky, ale pouze ty neveřejné. Těch, které jsou dostupné pro všechny, je v Česku podle údajů ministerstva dopravy z půlky listopadu jen 178. Stále ale přibývají, a tak je každá podpora elektromobility, byť jen pro podnikatele, podle šéfredaktora serveru Hybrid.cz Jan Horčíka dobrá.

„Já si myslím, že je to určitě dobře. Jak tu absentují dotace pro normální lidi, tak aspoň dotace pro firmy to nějakým způsobem zachraňují. V podnikání elektromobily mají jednoznačně smysl, zejména pro podniky, které dělají logistiku třeba ve městech, tak ta auta už můžou ušetřit velké peníze,“ říká Horčík.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme