Esemeskování za volantem možná zdraží povinné ručení. V Americe kvůli tomu chtějí sledovat mobily řidičů

Ukážou styl jízdy, pomůžou při dopravní nehodě nebo navigují k místu na zaparkování auta. To všechno umějí mobilní aplikace od vybraných českých pojišťoven. Klidný řidič může dokonce získat slevu na povinném ručení. Ve Spojených státech jdou ještě dál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons, lic. Public domain

Tamní pojišťovna Allstate se pustila do boje proti používání mobilů za volantem aplikací, která zjistí, jestli řidiči telefonují nebo se dívají na sociální sítě. Povinné ručení jim chce naopak zdražovat.

„Jedná se o celkem běžný jev, všichni dostávají notifikace, nejrůznější zprávy od známých,“ řekl šéfredaktor časopisu Dotekomanie.cz Přemysl Vaculík.

Analytická společnost spadající pod americký gigant Allstate připravuje novou technologii, pomocí které by mohla sledovat to, jak řidič manipuluje se svým mobilním telefonem za jízdy.

Demolice mostu v Příboru pokračuje. Řidič zříceného bagru utrpěl vážná poranění

Číst článek

„Základem budou senzory, které jsou umístěné v každém mobilním telefonu. Ty dokáží zachytit pohyb nebo náklon. Program dokáže sledovat, jestli se s mobilem pohnulo. Pravděpodobně uvidí i to, co používáme, například jakou aplikaci, “ vysvětlil Vaculík.

V Česku nabídla řidičům pojišťovna Axa k testování podobnou mobilní aplikaci, díky které mohou získat slevu na povinném ručení.

„Mobilní aplikace využívá všech vymožeností, které dnešní chytré telefony nabízejí. Navíc pracuje i s veřejně dostupnými daty, například ze satelitních systémů, takže je schopná potom porovnávat například to, jak řidiči jezdí za deště nebo za snížené viditelnosti,“ popsal mluvčí pojišťovny Axa Jiří Cívka.

Svou mobilní aplikaci má i pojišťovna Slavia, moderní technologie testuje také Kooperativa. Naopak například Generali o žádné aplikaci pro řidiče neuvažuje.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme