Veteránem už před 100 lety. Nejstarší auto v Británii míří do dražby

Jeden z nejdůležitějších automobilů britské historie jde v pátek do dražby. Vůz značky Santler Dogcart z roku 1894 je nejstarším dochovaným autem vyrobeným ve Spojeném království. Jeho cena se odhaduje v přepočtu přes 7 milionů korun.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejstarší dochované auto Santler Dogcart vyrobené ve Spojeném království jde v pátek do dražby. V provozu je přes 120 let. | Foto: Aukční síň Bonhams | Zdroj: BONHAMS PRESS RELEASES

Auto vypadá jako kočár, jen koně vepředu chybí. Dodnes se dokáže pohybovat rychlostí 10 kilometrů v hodině. Řízení má vlevo.

Po Favoritu slaví jubileum i Škoda 450. Předchůdkyni slavného kabrioletu Felicia je 60 let

Číst článek

Vozidlo na parní pohon postavili bratři Charles a Walter Santlerovi. Jezdili s ním dva roky a pak přišel zákon, přikazující, že parní stroj musí obsluhovat nejméně 3 lidé. Vůz byl ale koncipován pro dva, a tak šel na pět let do garáže.

Mezitím do auta namontovali benzínový motor. Od tohoto okamžiku se počítá oněch 123 let provozu, vůz je ve skutečnosti ještě o 7 let starší.

Aukční síň Bonhams uvádí, že automobily z 19. století jsou ve Velké Británie velmi vzácné, nehledě na pohonnou jednotku, a Santler rozhodně do této skupiny patří.

Jan Marek, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme