Volkswagen a Škodu žaluje kvůli Dieselgate dalších 600 lidí z Česka

Dalších 600 lidí z Česka podalo žalobu na automobilky Volkswagen a Škoda Auto kvůli podvodům při měření emisí. Informovala o tom firma Safe Diesel, která majitele aut zastupuje. Pro všechny požaduje odškodné 220 tisíc korun. Podle automobilky Škoda majitelům aut žádné škoda nevznikla. Na soudy se v Česku kvůli podvodům s měřením obrátilo zatím pět lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výfuk auta | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5, Steevven1

Aféra začala před dvěma lety ve Spojených státech. Celosvětově se týká asi 11 milionů aut, z toho je asi milion škodovek.

V Americe už za aféru Dieselgate padl první trest. Inženýr německé automobilky Volkswagen James Robert Liang byl za podíl na skandálu v srpnu odsouzen na 40 měsíců ve vězení a pokutě 200 000 dolarů (4,4 milionu Kč). Třiašedesátiletý Liang loni přiznal vinu.

Volkswagen předloni v září přiznal, že software, který umožňuje manipulovat s testy emisí, instaloval po celém světě do zhruba 11 milionů naftových automobilů. Skandál se týká rovněž zhruba 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Peugeot a Citroën další na řadě?

Stejným problémům by ale brzo mohly čelit i jiné automobilky. Třeba francouzský list Le Monde v září napsal, že softwarem umožňujícím podvádět při testech emisí naftových aut byly vybaveny téměř dva miliony vozů Peugeot a Citroën, jejichž výrobcem je automobilka PSA Group. Podle Le Monde na to přišel francouzský úřad pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů.

Mluvčí PSA v reakci na zprávu zopakoval, že firma odmítá, že by používala podvodný software pro testy emisí.

Jiří Svatoš, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme