Kauza Dieselgate: český soud uznal odškodnění majitelům, celkem má koncern vyplatit 533 milionů korun

Obvodní soud pro Prahu 8 zatím nepravomocně uznal nárok na odškodnění českých majitelů vozů koncernu Volkswagen v tzv. kauze Dieselgate. Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Volkswagen jim má podle březnového verdiktu zaplatit 533 milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celkový počet spotřebitelů, kteří v České republice své nároky vůči automobilkám uplatňují, převyšuje 7 000 osob. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ve středu to oznámila společnost Safe Diesel, která část poškozených zastupuje, rozsudek má ČTK k dispozici. Škody Auto, která v kauze dieselových motorů rovněž figuruje, se rozhodnutí netýká. Vyjádření Volkswagenu redakce shání.

Kauza Dieselgate: německý soud se poprvé zastal zákazníků, Volkswagen jim má dát nová vozidla

Číst článek

Volkswagen podle serveru Seznam Zprávy.cz prohrál spor s majiteli aut proto, že se v požadované lhůtě nevyjádřil k jejich žalobě. Soud tedy vynesl takzvaný rozsudek pro uznání. Vyhověl 2 435 lidem zastupovaným firmou Safe Diesel, kteří žalobu podali do 7. září minulého roku. Nároky byly uznané ve výši 220 000 korun na jednoho zákazníka, celková suma je tedy 533,5 milionů korun spolu s úrokem z prodlení a s náklady řízení.

„Jde o průlom v evropské větvi této aféry, je to první úspěch poškozených spotřebitelů sdružených v hromadné žalobě v Evropě. Podařilo se nám prosadit stejné odškodnění jako ve Spojených státech, čehož chceme dosáhnout i pro další tisíce spotřebitelů, jejichž nároky jsme podali k soudu později nebo je teprve podáme. Již ve středu rozšíříme žalobu na Volkswagen a Škoda Auto o dalších více než 600 spotřebitelů,“ uvedl právní zástupce Safe Dieselu František Honsa.

Částka 220 000 Kč je odvozená od modelu odškodnění ve Spojených státech, kde Volkswagen již dříve dobrovolně vyplatil postiženým spotřebitelům až deset tisíc dolarů a zároveň jim nabídl opravu či zpětný odkup vozidel s upravenými motory.

Až 165 tisíc vozů

Rozsudek se nevztahuje na společnost Škoda Auto, která nároky společnosti Safe Diesel neuznává. O nich, stejně jako o nárocích vůči Volkswagen, které společnost Safe Diesel vznesla později, tedy po 7. září 2018, bude soud rozhodovat v dalším řízení. První jednání bylo stanoveno na 22. listopadu.

K hromadné žalobě na Volkswagen se připojilo přes 300 tisíc majitelů aut

Číst článek

Celkový počet spotřebitelů, kteří v České republice své nároky vůči automobilkám uplatňují, převyšuje 7 000 osob. Vozidel s upraveným softwarem v České republice je zhruba 165 000.

Před čtyřmi lety americká Agentura pro životní prostředí obvinila koncern Volkswagen, že jeho turbodieselové motory jsou schopné obcházet homologační emisní měření. Řídicí jednotka motorů TDI o objemu od 1,2 do 2,0 litru poznala, když se vůz podrobuje emisnímu testu a přejde na ekologický režim, při kterém vůz produkuje výrazně nižší množství škodlivin. Celkově byly tyto motory namontovány v 11 milionech aut koncernu Volkswagen po celém světě, z toho je asi 1,2 milionu škodovek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme