Volkswagen na Slovensku obnovil výrobu aut. Stellantis naopak kvůli nedostatku čipů zastavil stroje

Slovenská divize německé automobilky Volkswagen po více než dvou týdnech v pondělí obnovila výrobu sportovně-užitkových vozidel (SUV), kterou přerušila na konci dubna kvůli nedostatku polovodičových součástek. Uvedla to mluvčí společnosti Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovičová Makayová.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobilka Volkswagen | Zdroj: Reuters

Volkswagen na Slovensku v rámci SUV vyrábí modely Škoda Karoq, Audi Q7, Audi Q8, Volkswagen Touareg a Porsche Cayenne. Montáž SUV loni tvořila tři čtvrtiny produkce bratislavského závodu automobilky. Továrna vyrábí i malá městská vozidla včetně modelu Škoda Citigo, na které se zmíněné přerušení výroby nevztahovalo.

Volkswagen plánuje v Evropě otevřít šest továren na výrobu baterií do elektromobilů

Číst článek

„Budeme usilovat o to, abychom zameškanou produkci v co největší možné míře dohnali,“ uvedla Makayová. Produkce SUV vozidel v továrně byla kvůli nedostatku součástek přerušena 29. dubna.

Loni z výrobních linek Volkswagenu v Bratislavě sjelo přes 309 000 vozidel. Meziročně to představovalo pokles o 18 procent, a to v souvislosti s dopady koronavirové nákazy, kvůli které podnik na pět týdnů odstavil produkci.

Nedostatek čipů

Odstavení montážních linek naopak oznámila slovenská továrna skupiny Stellantis, která kvůli výpadku v dodávkách čipů už dříve opakovaně přerušovala výrobu aut. Automobilový průmysl je hlavním motorem slovenské ekonomiky.

Skupina Stellantis, která na Slovensku vyrábí vozidla Peugeot 208 a Citroën C3, už v březnu kvůli výpadku v dodávkách polovodičových komponentů přerušila výrobu. Podobně postupovala i v některých dalších dnech.

Problémy s nedostatkem čipů dříve zaznamenaly i jiné automobilové koncerny, včetně mladoboleslavské automobilky Škoda Auto.

Automobilový průmysl má největší podíl na průmyslové výrobě na Slovensku. Vedle Stellantisu a Volkswagenu montují na Slovensku vozidla rovněž automobilky Jaguar Land Rover a Kia. Na ně je navázáno mnoho slovenských výrobců součástek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme