Vyhřívané sedačky v autech: komfort, který může způsobit vážné zdravotní problémy

Zapínáte si v autě často vyhřívané sedačky? Pokud ano, měli byste vědět, že mohou způsobit zdravotní problémy. Automobilky topení v sedačkách do nových vozidel montují čím dál častěji, protože zvyšuje komfort cestujících. Podle lékařů ale může působit třeba bolesti zad, nebo snížit plodnost. Vyhřívání by proto lidé měli používat s rozumem a jen na nezbytně nutnou dobu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autosedačka (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„To zapnutí by mělo být opravdu jen na tu dobu, než se trošku ohřeje sedačka. Pak je určitě vhodné ji vypnout a nenechávat to dlouho, už vůbec ne po celou dobu jízdy. Určitě tam potom dochází k nadměrnému prohřátí svalů, které při následném vystoupení z vozidla prochládají a hrozí tam bolesti zad,“ už dříve varoval praktický lékař Miloslav Lacina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhřívané sedačky v autech můžou způsobit vážné zdravotní problémy. Více si poslechněte v reportáži Jana Pastora.

Pozor by si měli dát ale i muži. Kromě bolestí zad mohou mít vyhřívané sedačky vliv taky na jejich plodnost. Teplota kolem 36°C je totiž zásadní pro ideální růst a vývin spermií. Jenže při dlouhém sezení v autě na vyhřívané sedačce se teplota intimních partií zvyšuje.

Potvrdil to výzkum vědců z univerzity v německém Giessenu, jak řekl Luboš Vlček, lékař z pražské kliniky asistované reprodukce a gynekologie. „V roce 2008 úžasný výzkum profesora Junga, který nechal skupinu třiceti zdravých mužů sedět po 90 minut na vyhřívané nebo nevyhřívané sedačce, a porovnával potom pomocí senzorů na varlatech, jak až moc stoupla teplota. V průměru u mužů, kteří seděli na vyhřívané sedačce, teplota stoupla o více než 0,6 stupně,“ řekl Radiožurnálu Vlček.

Vlček dodává, že obecně kvalita spermiogramu v poslední době razantně klesá. Zatímco ještě před 15 lety byla norma 80 milionů spermií v jednom mililitru spermatu, dnes je to pouhých 15 milionů. Ani Vlček proto mužům nedoporučuje dlouhou dobu sedět na vyhřívaných sedačkách.

Automobilky se přizpůsobují trendům i emisním normám. Malý motor má i nová Škodovka

Číst článek

„Vždycky je to otázkou délky expozice. Samozřejmě pokud je to nějaká krátká cesta do práce, víte, že za půl hodiny budete v práci, věřím tomu, že to může být velice příjemné po ránu si zapnout vyhřívanou sedačku a trošku se prohřát. Každopádně, pokud prodloužíte expozici na delší dobu, třeba na tři hodiny jízdy, tak tam už to samozřejmě problém být může,“ dodal lékař z pražské kliniky asistované reprodukce a gynekologie.

Na bolesti zad a neplodnost nemají vliv jen vyhřívané sedačky, ale řada dalších faktorů, jako je stres, nadváha, nebo nedostatek pohybu. Podle statistik trpí v České republice opakovanými bolestmi zad až 80% dospělých a neplodných párů je kolem čtvrtiny. A ze 40% jsou na vině  muži.

Honza Pastor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme