Krize s čipy trvá. Výroba aut do listopadu meziročně klesla o 2,9 procenta, vyrobilo se jich 1,024 milionu

Automobilky v Česku vyrobily letos za 11 měsíců 1,024 milionu osobních aut, což je o 2,9 procenta meziročně méně. Důvodem byl nedostatek čipů. Milionovou hranici produkce překonala zhruba o dva měsíce později, než bylo obvyklé před koronavirovou pandemií. V listopadu přitom výroba díky mírnému zlepšení situace v dodávkách polovodičů meziročně vzrostla. Uvedlo to v pondělí Sdružení automobilového průmyslu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba v automobilce Volkswagen

Od ledna do konce listopadu automobilky vyrobily 112934 elektromobilů a plug-in hybridů (ilustrační foto) | Foto: Swen Pfoertner | Zdroj: Reuters

V listopadu poprvé od dubna tohoto roku podle výkonného ředitele sdružení Zdeňka Petzla překonaly automobilky hranici 120 000 vyrobených kusů měsíčně, český autoprůmysl by se tak mohl v letošním roce přiblížit alespoň loňské výkonnosti.

Linky Škoda Auto obnoví provoz až 10. ledna, odstávka tak bude trvat přes dva týdny

Číst článek

Úrovně přes 1,4 milionu vyrobených vozů z roku 2019 před koronavirem ale zdaleka nedosáhne.

„Čipová krize však bohužel stále není za námi a nadále negativně ovlivňuje automobilky, a zejména dodavatelské firmy. Ani aktuální výhledy na rok 2022 zatím nejsou zcela optimistické. Apelujeme proto na novou vládu, aby program Antivirus B ponechala v účinnosti a k případné aktivaci připravila systém kurzarbeit,“ dodal Petzl.

11 procent elektromobilů a hybridů

Čipové krizi se i nadále daří nejlépe čelit nošovické automobilce Hyundai. Ta od ledna do konce listopadu vyrobila 257 000 vozidel, tedy o 19,1 procenta více než loni.

Škoda Auto ve svých tuzemských závodech snížila výrobu o 8,7 procenta na 630 317 automobilů. V listopadu ale vyrobila automobilka 83 143 vozů, tedy meziročně o 9,8 procenta více. Toyotě klesla produkce o 7,7 procenta na 136 455 vozů. Ke zlepšení situace v listopadu přispělo spuštění výroby nového modelu Yaris.

Čekací doba na nové auto až jeden rok. Za dlouhými lhůtami stojí nedostatek čipů, ale také vyšší poptávka

Číst článek

Od ledna do konce listopadu automobilky vyrobily 112 934 elektromobilů a plug-in hybridů. Celkový podíl aut dobíjených ze zásuvky se zvýšil na 11 procent. Bateriových elektromobilů bylo vyrobeno 66 453 a plug-in hybridů 46 481.

Produkce autobusů proti loňskému roku klesla o 5,8 procenta na 4303 vozidel. Z toho vysokomýtské Iveco vyrobilo 3854 autobusů a SOR Libchavy 426 autobusů, z nichž bylo 13,6 procenta elektrických.

Jediný tuzemský sériový výrobce motocyklů Jawa Moto vyrobil 974 strojů, což bylo o 6,3 procenta méně než v loňském roce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme