Zelená karta už nebude zelená. Doklad o povinném ručení se bude nově tisknout v černobílé podobě

V Česku se změní podoba takzvané zelené karty, kterou dostávají řidiči jako doklad o zaplacení povinného ručení na auto. Zjištění Radiožurnálu potvrdila Česká asociace pojišťoven. Od 1. července letošního roku budou smět tuzemské společnosti tisknout doklad černobíle. Doposud to zákon neumožňoval.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povinné ručení, pojištění auto, zelená karta (ilustrační foto)

Ke změně nesáhly všechny členské země Evropské unie, mnohé zůstaly u zelené podoby karty (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Na změně se dohodly členské státy Evropské unie. „Jedná se o další možnost, nikoliv jasnou povinnost. Některé země si totiž ponechaly zelenou barvu karty, jiné přešly na bílou. Ale všechny členské země budou respektovat, že od července tohoto roku budou motoristé po Evropě prokazovat své pojištění bílou i zelenou verzí karty,“ vysvětluje mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Luďka Hubáčka o změně podoby zelené karty

Pro řidiče se navzdory novému nařízení nic nezmění. Novou kartu budou dostávat stejným způsobem, jakým byli doposud zvyklí. „I nadále jim budeme originál posílat poštou, společně s výročním dopisem. Zelené karty už nyní posíláme na přání klienta také elektronicky,“ říká mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek.

Výhodou nové černobíle karty bude fakt, že si jí řidič může vytisknout sám. „Bude to možné i opakovaně, třeba v případě ztráty nebo poškození karty. Zároveň se nijak neruší papírová verze karty. V případě zájmu ji budeme posílat poštou tak, jak jsou klienti zvyklí,“ dodává mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková.

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném povinném ručení. Bez něj řidič nesmí vyjet na silnici.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme