Na silnici s náledím a sněhem musí mít řidiči zimní pneumatiky. Jindy to přikazuje dopravní značka

Řidiči by měli mít od neděle auta přezutá na zimní pneumatiky. V Česku platí tato povinnost od 1. listopadu do 31. března vždy, kdy je na silnici námraza, náledí nebo sníh. A platí to i tehdy, pokud před takovou situací varuje předpověď počasí. Zimní pneumatiky nařizuje také speciální dopravní značka Zimní výbava. Řidiči by si také měli hlídat dostatečnou hloubku vzorku pneumatiky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku je značek přikazujících zimní pneumatiky instalovaných víc než sto. | Foto: Miroslav Kobza | Zdroj: Český rozhlas

„Pokud nastane situace, že je pozemní komunikace označena dopravní značkou zimní výbava, pak do označené oblasti lze vjet pouze, pokud splňujete podmínky pro provoz v zimním období bez ohledu na datum a aktuální nebo předpokládané povětrnostní podmínky,“ říká mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

V Česku je značek přikazujících zimní pneumatiky instalovaných víc než sto. Je na nich namalovaný automobil a pod ním symbol sněhové vločky. Jsou například na dálnici D1 na Vysočině.

Podle policie by si měli řidiči hlídat dostatečnou hloubku vzorku pneumatiky. U osobních vozidel jsou to minimálně 4 milimetry a u vozidel nad 3,5 tuny je povinných nejméně 6 milimetrů. Jinak hrozí pokuta.

„Řidičům může hrozit příkazní pokuta až 2000 korun na místě. Ve správním řízení může být tato pokuta až dva a půl tisíce korun,“ upřesňuje Rubášová.

Navíc v případě nehody může pojišťovna po viníkovi havárie, který měl nevhodné pneumatiky, požadovat zaplacení části peněz, které poškozenému vyplatila.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme