Léčba deprese uměním. Pacientům v Bruselu mohou psychiatři předepsat návštěvu muzea

Psychiatři v jedné z bruselských nemocnic mohou lidem trpícím depresí, úzkostí nebo stresem v rámci léčby předepsat návštěvu muzea. Pacienti mají možnost bezplatně obdivovat historické krajky nebo systém stok pod belgickou metropolí, píše britský The Guardian.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plátno Salvator mundi zobrazuje Krista v modrém oděvu, jak žehná pravicí s překříženými prsty a v levé ruce drží křišťálovou kouli. Da Vinci ho namaloval kolem roku 1500

Muzeum (ilustrační foto) | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Bruselská radní pro kulturu Delphine Houbaová řekla, že prvním cílem projektu je dostat lidi zpátky do kulturních institucí po pandemii covidu-19 a dát jim najevo, že muzea nebo galerie slouží široké veřejnosti.

Když chodíte do muzea jako děti, je to zvyk, který už neztratíte, říká programový dramaturg Centre Pompidou

Číst článek

„Víme, že i před covidem vstoupit do galerie nebylo pro některé lidi jednoduché, necítí se tam svoji, nepřijde jim, že je to místo pro ně,“ řekla Houbaová. Chce ovšem také dát lékařům „nový nástroj v léčebném procesu“. Inspirovala se Kanadou, kde lékaři začali recepty na návštěvu montrealského muzea výtvarných umění vypisovat v roce 2018.

V Bruselu tento projekt potrvá na zkoušku šest měsíců a zapojilo se do něj pět muzeí přímo spravovaných městskými úřady, píše The Guardian. Jde o muzeum historie, centrum současného umění a muzeum módy a krajky. Pacienti mohou také zkoumat starou kanalizační síť vybudovanou v 19. století nebo obdivovat oblečky pro sošku čurajícího chlapečka.

Podle psychiatra Johana Newella z Brugmannovy univerzitní nemocnice, která pacientům kulturu předepisuje, je tato doplňková terapie vhodná pro lidi s depresí, úzkostí, poruchami autistického spektra, psychózou a bipolární poruchou.

Doporučoval by ji těm, kdo už s léčbou pokročili, jako dobrovolný doplněk k užívání léků, psychoterapii, individuální a skupinové terapii, cvičení, zdravé stravě a dalším formám relaxace. „Jde o další nástroj k tomu, jak vytáhnout lidi z domu a dostat je do společnosti,“ řekl Newell.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme