Česko zasáhne vlna tropických veder. Hodně vody, krému a málo oblečení, radí odborníci

Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami a nebezpečím požárů pro Čechy a jižní Moravu. Platí od úterý do odvolání. Lékaři doporučují se před sluncem chránit a používat opalovací krémy s vysokým UV filtrem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turistka se ochlazuje v římské fontáně. | Foto: Tony Gentile | Zdroj: Reuters

Důležité je podle lékařů i množství opalovacího krému. Lidé často používají málo. „Na centimetr čtvereční by měly být dva miligramy. Taková orientační hodnota – když máme 50mililitrovou lahvičku, tak by nám u rybníka určitě neměla vystačit týden, ale spíš dva až tři dny, pokud jsme celý den venku," říká dermatolog Petr Arenbeger.

Dermatologové taky doporučují použít krém půl hodiny před opalováním a každé dvě hodiny se znovu namazat.

Předpověď do poloviny července: teploty budou mírně nadprůměrné, deště bude postupně přibývat

Číst článek

Důležité je také správné oblečení. Podle ředitele karlovarské záchranné služby Romana Sýkory se třeba senioři často oblékají ve vedrech špatně.

„Starší lidé jsou docela nadměrně oblečení nepřiměřeně teplotě. Doporučoval bych velmi lehké, vzdušné oblečení, košile, šaty. Naopak u dětí nebo u některých sportovců je důležité, aby měli zakryté některé části těla tak, aby se nespálili na slunci. A u dětí jednoznačně pokrývky hlavy," vysvětluje.

Záchranáři také varují, aby rodiče v žádném případě nenechávali své děti v zavřených autech. Během pár minut se v nich může zvednout teplota až na 70 stupňů Celsia.

Voda pro lidi i zvířata

Důležité vypít minimálně dva litry tekutin denně, netýká se to ale minerální vody.
„Když si dáte jednu třídecovou lahvičku minerálky za den, určitě neuděláte nic špatného. Na druhou stranu to, že se potíte, neznamená, že minerálky musíte vypít třeba 2,5 litru. Základem pitného režimu by opravdu měla být pouze voda," říká Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

Španělsko zasáhla extrémní vedra. Teploty překračují 40 stupňů Celsia

Číst článek

Lékaři také v tropických teplotách doporučují nejíst tučné a smažené potraviny, ale dávat přednost lehkým jídlům, ovoci a salátům.

Podobné rady dávají i veterináři majitelům psů a koček. Podle veterinářky Kateřiny Tandlerové je třeba dávat pozor i na zvířata doma. „Pokud je v domácnosti klimatizace, tak aby na ně přímo nefoukala. Můžeme třeba ochladit tlapky pejska nebo kočky. Moc se nedoporučuje dávat na ně chladné ručníky, to může zvířátku i ublížit," vysvětluje.

Jana Klementová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme