Český rozhlas Plus v nových studiích: podívejte, kde vzniká vysílání, kde sedí hosté a moderátoři

Český rozhlas Plus začal vysílat z modernizovaných studií, a to přesně v den 94. výročí zahájení rozhlasového vysílání u nás. Posluchači mohou nově sledovat vybrané pořady i jako videa ve full HD rozlišení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přibližně dva a půl měsíce vysílal Český rozhlas Plus z náhradních studií. Mezitím technici kompletně přestavěli vysílací komplex tří studií a dvou režií tak, aby vyhovoval aktuálním požadavkům moderní stanice mluveného slova.

Největší změnou je vizuální pojetí dvou studií – vysílacího a natáčecího – která teď připomínají spíše studia televizní. Každé z nich je vybaveno třemi dálkově ovládanými full HD kamerami (1080p) na rampách pro živé vysílání nebo záznam.

„Celý systém je napojen na střižnu, podobně jako v televizních studiích vysílajících živé přenosy. To nám umožňuje například živě vysílat na Facebooku nebo YouTube," říká vedoucí Multimediálního oddělení Českého rozhlasu Alexej Maximov.

Český rozhlas Plus už takto odvysílal Interview Plus s Milanem Štěchem, Jaroslavem Pleslem nebo Václavem Klausem. Rozhovory okamžitě získaly na sociálních sítích tisíce zhlédnutí.

„Ověřili jsme si funkčnost techniky a potvrdil se nám i zájem o audiovizuální obsah u našich posluchačů a příznivců," pochvaluje si první zkušenosti s novými studii šéfredaktor Plusu Ondřej Nováček. „Budeme takto vysílat nejen rozhovory se zajímavými hosty z Interview Plus, ale začneme vybírat to nejlepší i z našich dalších pořadů," doplňuje Nováček.

Renovace studií byla nevyhnutelná, protože část techniky měl Plus ještě z dob otevření pražského studiového domu Českého rozhlasu v roce 2000, a tedy za hranicí životnosti a spolehlivosti.

„Nová digitální technologie umožňuje například rychlejší propojení přenosových vozů do vysílání, což je u zpravodajsko-publicistické stanice nezbytnost," popisuje jednu z novinek ředitel techniky Českého rozhlasu Karel Zýka. „Díky novému systému pro příjem telefonátů také můžeme zapojit více posluchačů do vysílání, například do pořadu Radiofórum," doplňuje Zýka.

Podívejte se, jak vypadal vysílací komplex Plusu před rekonstrukcí:

Petr Zettner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme