‚Potkáte se s tučňáky i tuleni.‘ Cestovní kanceláře v Česku nabízí dovolenou na Antarktidě

Je to přesně 90 let, kdy vstoupil první Čech na Antarktidu. Byl to doktor Václav Vojtěch, který se tam dostal 27. ledna 1929 se slavnou expedicí admirála Richarda Byrda. Dnes už do země tučňáků a kosatek může cestovat skoro každý, zájezdy nabízí několik tuzemských cestovních kanceláří.

Praha (Aktualizováno: 12:56 27. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Antarktida je ticho a prostor. To je neuvěřitelné místo, kde jste uprostřed přírody, a kde z moře vystupují tisíci metrové kopce. Není tam nikde živá duše. V létě tam je dvacet hodin denně světlo a svítí sluníčko a ten den je nekonečně dlouhý a vy vůbec nespíte,“ popisuje čtyřiceti osmi letý Tomáš Endris, který byl na Antarktidě asi před pěti lety s cestovní kanceláří.

„Na pevnině u pobřeží je neskutečné, když se potkáte s tučňákama, s tuleněma, s lachtanama a jste součástí toho kusu přírody,“ vzpomíná.

Za desetidenní plavbu tehdy Tomáš zaplatil asi 150 tisíc korun včetně letenky a ubytování. Pro cestovní kancelář se rozhodl proto, že je to podle něj pohodlnější než se vydat na takové místo jako je Antarktida na vlastní pěst.

Tomáš Endris | Foto: Tomáš Endris | Zdroj: Soukromý archiv

Speciální vybavení Tomáš nepotřeboval, stačila mu jeho běžná výbava do hor. Tomášova výprava musela ale dodržovat pár pravidel, při výstupu z lodi na pevninu s sebou například nesměli mít žádné věci.

„Nesmíte tam nechat odpadky, nesmíte jít na toaletu na pevnině. Při každém vystoupení z paluby musíte vydezinfikovat boty, aby jste nezanesli na ten kus pevniny nějakou infekci,“ vysvětluje.

S cestovní kanceláří

Zájezd na Antarktidu aktuálně nabízí třeba cestovní kancelář Livingstone. Jak upozorňuje Darja Šmídová, pro zájemce platí jedna základní podmínka, musí umět anglicky.

„Není potřeba žádná speciální fyzická kondice. Co se týče oblečení a bot, tak to vám poskytne i provozovatel těchto výletních lodí,“ říká.

Polární záře, brzda a náraz. Islandská policie žádá turisty, aby se věnovali řízení a nezpůsobovali nehody

Číst článek

Ve svém portfoliu má zájezd na Antarktidu i cestovní agentura Invia. U ní si zájemce může vybrat několik variant. „Máme plavby, kde je Antarktida jednou ze zastávek. Také se tam můžete zajet podívat na císařské tučňáky,“ popisuje její mluvčí Andrea Řezníčková Ani tady omezení nejsou, do Antarktidy se podle Andrey Řezníčková chystá třeba i skoro sedmdesáti letá paní.

Za masovou turistiku se ale zájezdy na Antarktidu považovat nedají, to potvrzuje i Simona Fischerová z Asociace cestovních kanceláří. „Každoročně se tam několik skupin Čechů v rámci své dovolené vydá na expedici,“ říká.

Čeští cestovatelé, kteří míří na Antarktidu, se mohou zaregistrovat v systému DROZD, ale jako cílovou destinaci musí podle ministerstva zahraničí zvolit Chile. Právě české velvyslanectví v Santiago de Chile má na starosti Antarktidu a může českých turistům na tomto kontinentu nejlépe pomoct.

Je to zážitek na celý život, říká Tomáš Endris

 

Proč jste se rozhodl jet přes cestovní kancelář a jak zájezd pobíhal?

Přes cestovku je to pohodlnější. Vyjde to na stejné peníze, jako kdybych si to zařizoval sám, ale je to jednodušší. Kromě té samotné expedice, na kterou plujete a může trvat 10, 20, ale i 30 dní, tak potřebujete nějaké zázemí před a po té expedici.

Musíte se dostat do Ushuaiai (hlavní město argentinské provincie Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur a leží na jižním pobřeží největšího jihoamerického ostrova, Ohňové zemi - pozn. red.), kde musíte před tou expedicí přespat. A když už člověk pluje na takto dlouhou cestu, je fajn poznat Ohnivou zemi a podívat se po okolí. Takže potřebujete letenku, ubytování, transfery a je to jednodušší to zařizovat s cestovní kanceláří.

Kolik jste před těmi pěti lety za takovou cestu zaplatil?

Ta samotná expedice stála čtyři až šest tisíc euro (zhruba 100 až 150 tisíc korun - pozn. red) na desetidenní plavbu. Plus k tomu letenku, ubytování, jídlo a to vyšlo na dalších asi 50 tisíc korun.

Musel jste splnit nějaké podmínky, abyste se takové cesty mohl zúčastnit? Třeba fyzická kondice, vybavení?

Vůbec. V tomhle bych řekl, že to je normální turistika, protože tam nepotkáváte ani divoká zvířata, ani se nesetkáte s extrémní teplotou. Takže pro mě to znamenalo vzít si vybavení, které si beru na lyže – bunda, oteplováky, termoprádlo, rukavice, kulich, brýle a vyrazit. V tomhle je to velmi pohodlné.

Samozřejmě jet na Antarktidu v době jejich zimního počasí, kdy je tma, tak je tam -50 stupňů Celsia. Pokud jedete na Antarktidu v létě, v době turistické sezony, tak tam jsou teploty 0 až -10 stupňů, se kterými se potkáváte běžně na horách při lyžování.

Jaká pravidla platí na takové cestě?

V době, kdy jsem tam byl, tak platilo, že v jednu chvíli může jít na pevninu maximálně 100 lidí z lodi. To znamená, že pokud je loď větší, luxusnější a má větší kapacitu, tak se ti hosté musejí vystřídat. Vezmou vás na pevninu na nafukovacích člunech a tam si užíváte aktivity podle libosti. Takže focení, chození, některé výpravy jsou i s lyžováním, některé lodi mají na lodi i vrtulník, takže můžete letět někam dál do vnitrozemí.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme