Poprvé opustí Benátky a poplují na sladké vodě. Dvě historické gondoly se vydají na Vltavu

Na Vltavu v květnu vyplují obří historické gondoly z Benátek. Praha se na tom domluvila s benátskou radnicí. Italské město opustí dvě sedmnáctimetrové gondoly poprvé v historii. Budou největší atrakcí svatojánských oslav Navalis.

Benátky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benátky mají celkem 10 těchto významných gondol typu bissone. Jsou to obrovské sedmnáctimetrové lodě z několika druhů dřeva s bohatým zdobením od předních italských řezbářů. Jde o repliky historických gondol ze šestnáctého století, byly vytvořeny v 50. letech minulého století.

OBRAZEM: Gondoly v Benátkách zůstaly na suchu kvůli extrémně nízké hladině moře

Číst článek

Jde skutečně o velmi vzácnou věc. Reportér Radiožurnálu Matěj Skalický se byl podívat přímo v benátských docích zvaných Arsenal, kde o lodě pečují restaurátoři. Jsou vyvezené na břehu ve dvou řadách.

Vepředu mají gondoly velké dřevěné sošky, opulentní symboly spjaté s Benátkami. Dvě lodě, které Benátky propůjčí Praze, se jmenují Cavallo a Geographia.

První jmenovaná má vepředu dva stříbrné koně v trysku, symbolizující rychlost benátských gondol. A ta druhá, Geographia, má vpředu sošku ženy držící glóbus. To je symbol rozletu, světoběžnictví italských dobrodruhů, zejména při zámořských objevech.

Lodě se do Prahy dostanou v polovině května. Z Arsenalu v Benátkách je loďaři převezou na pevninu a pak gondoly zamíří v náklaďácích do Prahy. Cesta potrvá tři až čtyři dny.

Vůbec poprvé v historii pak obě gondoly vyplují na sladkou vodu, na Vltavu a budou největší atrakcí nadcházejících svatojánských slavností Navalis, které se konají 15. května, v předvečer svátku světce Jana Nepomuckého, patrona benátských gondoliérů.

Z benátských kanálů ustoupila voda, způsobil to modrorudý superúplněk

Číst článek

Soška Jana Nepomuckého je dokonce jediná na břehu benátského Grand Canalu. Svatý Jan Nepomucký je ochránce všech lidí žijících na vodě a vztahy Benátek s Prahou jsou nejenom díky postavě Jana Nepomuckého (italsky San Giovanni Nepomuceno) mimořádně dobré.

Dokonce natolik, že desítka zmiňovaných vzácných bissone, historických gondol, se zřejmě rozšíří na 11. Tou by měla být bissona zvaná Praga se soškou světce Jana Nepomuckého na přídi.

Organizátoři svatojánských oslav přivezli na benátskou radnici v těchto dnech první návrhy, jak by mohla gondola vypadat. Teď samozřejmě záleží na vzájemné dohodě obou měst. Zkraje záři už by měla být Praga hotová a ukáže se na historické přehlídce lodí Regata Storica v Benátkách.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme