Benátky nově vybírají poplatky za vstup. Turisté bez ubytování zaplatí pět eur

Italské Benátky od čtvrtka zavádí poplatek za vstup do města. Vybírat ho budou v turisticky nejrušnějších obdobích, hlavně na jaře a v létě. Lidé zaplatí pět eur, tedy kolem 125 korun. Opatření se ale netýká turistů, kteří mají ve městě ubytování.

Benátky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaparkované gondoly v benátských kanálech

Zaparkované gondoly v benátských kanálech (archivní foto) | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Benátští radní chtějí opatřením snížit nadměrnou turistiku. Podle starosty města Luigiho Brugnara je poplatek nejschůdnější variantou, jak jedno z nejnavštěvovanějších míst v Itálii ochránit.

Benátky zvedly v říjnu desetkrát zábrany proti záplavám. ‚To se ještě nikdy nestalo,‘ řekl úředník

Číst článek

„Není to iniciativa za uzavření města. Nebudou z něj kasárna, není tu žádný limit návštěvnosti. Jen se snažíme, aby se návštěva dala rezervovat, a chceme také ukázat, kolik lidí dorazilo, a jestli nebude lepší přijít jindy,“ vysvětloval Brugnar opatření.

Starosta již dříve uvedl, že kontroly, zda turisté poplatek uhradili, budou namátkové. Za jeho neuhrazení mohou hrozit pokuty od 50 do 300 eur (od 1250 do 7500 korun).

Radnice odhaduje, že na vrcholu sezony navštíví město na laguně až 40 tisíc lidí denně. UNESCO kvůli klimatické změně a davům turistů loni doporučilo zařadit Benátky na seznam ohrožených památek světového dědictví.

Bára Vránová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme