Živí nás běžkaři, říká nestor horských chatařů z boudy Paprsek. Plno má na dva roky dopředu

Dobrá horská chata je zvláště v zimě k nezaplacení. A chatu dělá chatař. Jedním z nejdéle sloužících chatařů na českých a moravských horách je Miloslav Mika. Od roku 1983 vede historickou chatu Paprsek na rozhraní Rychlebských hor a Jeseníku v nadmořské výšce 1022 metrů. Běžkaři ho chválí za údržbu tras, pokoje vypadají jako v Alpách a co je důležité znamení, personál se na Paprsku nestřídá.

Jeseníky/Rychlebské hory Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za chatou ve stopě směrem na Rampu stojí na lyžích Jaroslav Trávníček a přemýšlí, co namaže. Jezdí sem každoročně a často, přitom mu to trvá autem z Vyškova na jižní Moravě skoro dvě a půl hodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Ľubomír Smatana navštívil boudu Paprsek

„Tady jsou nejlepší stopy v celých Jeseníkách, a navíc i pěkný členitý terén,“ pochvaluje si v reportáži Radiožurnálu ostřílený běžkař, který má za sebou stovky závodů po celé Evropě a na Jizerské padesátce startuje se zlatým číslem.

Jeho kamarád Ondra Lajtner přikyvuje a usmívá se: „Od pomerančových hájů musíme dojíždět až sem, skoro do Polska. Ale dělají tu nejlepší stopy. A chata je super.“

Seriál Radiožurnálu

Reportér Radiožurnálu Ľubomír Smatana navštívil vyhlášené a legendární chaty a boudy na hřebech českých hor:

  • Krušnohorský bufet U Červené jámy
  • Holubyho chata v Bílých Karpatech
  • Chata na Luzném na Šumavě
  • Brádlerovy boudy v Krkonoších
  • Chata Švýcárna v Jeseníkách
  • Bouda Paprsek v Rychlebských horách

Běžky jsou trendy

Stopy spravuje sedmdesátník Miloslav Mika. Za ideálního počasí udržuje sedmdesát kilometrů tras. Z poloviny je hradí Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, druhá půlka nákladů jde za chatařem.

„Běžkařů pořád přibývá. Udržovat stopy je nutnost a běžkaři nás živí. Proto jsem taky koupil novou rolbu za pět milionů korun,“ vysvětluje Mika u dřevěného stolu na chatě, která je vyzdobená historickými fotografiemi dalších horských bud v Jeseníku.

„Mám pronajatou i sjezdovku, ale běžky jsou dneska trendem,“ dodává zkušený chatař.

Spokojenost

Miloslav Mika se pohybuje na horách od mládí. Jako nosič vynášel zásoby na boudu na Šerák, od roku 1977 pracoval na známé chatě Návrší a v roce 1983 zakotvil na Paprsku. O deset let později historickou chatu koupil a začal tu žít.

Šumava nemá peníze na úpravu běžecký tratí. Bílá stopa by mohla být zpoplatněná

Číst článek

„Bydlím přímo tady, jinak to nejde. Aby chata fungovala a lidi byli spokojení, musím u toho pořád být,“ vysvětluje svoji jednoduchou, ale náročnou strategii chatař, který tu se ženou vychoval i děti.

Do Paprsku se vejde čtyřicet nocležníků, ale díky sjezdovce a lyžařským tratím je tu o víkendech pořádný nával. Za jeden den kuchaři připraví i 1300 borůvkových knedlíků.

David tu pracuje za barem nepřetržitě třináct let: „Jezdí sem ze sedmdesáti procent stejná klientela, takže se už známe. Ale hlavě díky šéfovi je tady pohoda a je nás tu víc, co tu děláme přes deset let.“

Kdo nemaže, nejede

O stavu sněhu, počasí a úpravě stop chata informuje každé ráno na webu a podle běžkařů se dá na údaje spolehnout. Na chodbě visí na stěně dotyková obrazovka s radami o tom, jaké je právě počasí a jak podle toho správně namazat.

Letos chyběl mráz, počasí neporučíme, hájí šéf asociace horských středisek milionové investice do skiareálů

Číst článek

Tyto informace má na starost chatařův letitý kamarád, horolezec Víťa Dokoupil, který dal jméno i dlouhému okruhu přes polskou hranici. „Kdysi jsem tam jel na skútru a nějaký naštvaný polský skialpinista na mě křičel, co tam dělám. Tak mě napadla odpověď: Přece je Schengen! Tak je to na mapách Šengen,“ usmívá se.

Stále bílé Jeseníky

Běžecké trasy vedou v nadmořské výšce nad tisíc metrů, kde se i přes letošní nepříznivou zimu drží sníh. „Těch třicet čtyřicet kilometrů se nám zatím daří udržovat. Stopu projíždíme několikrát do týdne,“ potvrzuje Dokoupil, který mimo jiné jako horolezec založil, vybudoval a udržuje Českou nemocnici v jednom horském údolí v Pákistánu.

Ani chatař Míka se ještě v rozletu nezastavil a vedle Paprsku vybudoval moderní ubytovací chatu Slezský dům. „Já tu pracuju, žiju a nestěžuju si,“ říká. Proč by taky měl, jeho chata je na zimní sezonu obsazená až do začátku roku 2022.

Anna Duchková, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme