Mapa rizik pro cestovatele: nejbezpečněji je ve Slovinsku a Andoře, Jižnímu Súdánu se vyhněte

Přemýšlíte už, kam vyrazíte příští rok na dovolenou? Pomoct by vám mohla mapa rizik pro cestovatele pro rok 2020, kterou sestavili experti na globální rizika z International SOS. Podle ní nejbezpečnější dovolenou prožijete v zemích severní Evropy, Švýcarsku, Slovinsku, Andoře nebo třeba Lucembursku. Vyhnout byste se ale podle serveru Independent, který na mapu upozornil, měli Libyi, Somálsku, Jižnímu Súdánu nebo Středoafrické republice.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost International SOS seřadila cestovní rizika do tří různých kategorií. První souvisí se zdravotnictvím a zdravotními riziky při návštěvě země. Výzkumníci hodnotili infekční choroby, kterými se může cestovatel v jednotlivých zemích nakazit, úroveň léčby na pohotovosti, ambulantní lékařskou péči nebo třeba také kulturní, jazykové a administrativní bariéry.

Těžký osud afghánských žen. V zemi Tálibánu bojují osamocené matky o přežití

Číst článek

Druhou kategorií je obecně bezpečnost v jednotlivých zemích a rizika, která hrozí cestovatelům. V ní hodnotili třeba politické násilí – terorismus, povstání, politicky motivované nepokoje nebo třeba války – sociální nepokoje, násilí i drobnou kriminalitu.

Poslední kategorií byla bezpečnost na silnicích, do které patří mimo jiné počet úmrtí na 100 000 obyvatel, dopravní infrastruktura, účinnost záchranných složek i přírodní katastrofy a náchylnost k nim v jednotlivých zemích.

První dvě kategorie měly pět úrovní, silniční bezpečnost hodnotili výzkumníci do čtyř kategorií. Pouze čtyři země na světě dosáhly nejhoršího hodnocení ve všech třech kategoriích, a to právě Libye, Somálsko, Jižní Súdán a Středoafrická republika.

Opatření proti agresivním rodičům: základní školy v Děčíně vybavují tlačítkem na přivolání strážníků

Číst článek

Naopak hned osm zemí skončilo s maximálním počtem bodů ve všech kategoriích: Island, Norsko, Finsko, Dánsko, Švýcarsko, Lucembursko, Slovinsko a Andorra. České republice chybělo k plnému počtu bodů lepší hodnocení v kategorii bezpečnost, kde získala „až“ druhé nejlepší hodnocení.

Na základě svých výsledků výzkumníci z International SOS podle Independentu nedoporučují cestovat do Mali, Sýrie, Iráku, Jemenu a Afghánistánu, tedy do zemí, kde probíhají válečné konflikty nebo boje s povstalci.

Velké riziko hrozí cestovatelům také ve Venezuele, Haiti, Severní Koreji, Eritreji, Burkině Faso, Nigeru, Guineji, Sieře Leone, Libérii, Guineji-Bissau a Burundi.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme