Německé město trápily zkazky o tom, že neexistuje. Vyzvalo vtipálky k důkazu a nabídlo jim milion eur

Soutěž o jeden milion eur, kterou před časem vyhlásilo severoněmecké město Bielefeld, nikdo nevyhrál. Podmínkou pro zisk pohádkové výhry bylo totiž předložit nezvratný důkaz, že toto město s více než 300 000 obyvateli ve skutečnosti neexistuje, jak žertem tvrdí populární spiklenecká teorie. To se podle starosty Pita Clausena nikomu nepodařilo.

Bielefeld Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stará radnice ve městě Bielefeld. | Foto: Zefram | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0) | CC BY 2.0,©

Na závěr soutěže, která měla jednou provždy skoncovat s žertíky na adresu Bielefeldu, ve městě vztyčili 600kilogramový pomník, informovala agentura DPA.

Masový a nezvládnutý turismus devastuje populární destinace. Stačí jet jinam

Číst článek

Bielefeldská turistická centrála, která soutěž v srpnu vypsala, se rozhodla využít ve svůj prospěch skutečnost, že město je od 90. let minulého století terčem posměchu. Vtipálci totiž tvrdí, že Bielefeld ve skutečnosti neexistuje.

Poprvé o takzvaném bielefeldském spiknutí napsal v satirickém článku student Achim Held v roce 1994.

V nedávném rozhovoru Held přiznal, že si chtěl původně udělat legraci z konspiračních teorií a výběr města, jehož existenci popře, byl čistě náhodný. Teorie o neexistenci Bielefeldu ale postupně získala značnou popularitu.

Pochybnosti o tom, zda město ve východní části Vestfálska je skutečné, v roce 2012 v žertu vyjádřila dokonce i kancléřka Angela Merkelová. Satirická spiklenecká teorie se postupem času natolik ujala, že se do jisté míry stala součástí identity Bielefeldu.

Před časem se ale město rozhodlo s těmito žerty skoncovat a vyhlásilo soutěž o milion eur, necelých 26 milionů korun. Do Bielefeldu pak lidé z Německa i celého světa poslali přes 2000 důkazů o neexistenci města.

Byly mezi nimi důkazy z matematiky i kvantové fyziky, ale i dětské obrázky či mapy s vymazaným městem. Jakýsi mladík z Vladivostoku dokonce zaslal celý komiks, který měl doložit, že Bielefeld není.

Po vyhodnocení soutěže starosta Pit Clausen s úlevou oznámil, že všechny údajné důkazy se podařilo vyvrátit. „Loučíme se s pohádkou, že neexistujeme,“ řekl šéf samosprávy při odhalení šestisetkilogramového kamene, který má být trvalou připomínkou existence města.

Zda se zdařilou marketingovou akcí podaří ukončit vtípky na adresu Bielefeldu, ale není vůbec jisté, poznamenala DPA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme