Ve střediscích se lidé hromadně nebaví, na svahy ale mohou. Jaká jsou v Bulharsku pravidla pro lyžování?

Večerní centrum Banska je ztichlé. Podle místních to tady ale obvykle v sezoně žije. Dnes se ale lidé nemohou po lyžování kolektivně bavit. Jsou na pokojích v hotelích, které mají otevřeno a nepotkávají se. To je jedno z pravidel, které v bulharských zimních střediscích platí.

Od zpravodaje z místa Sofie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžaři v bulharském skiareálu Vitoša.

Lyžaři v bulharském skiareálu Vitoša. | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Pandemie nového koronaviru zasáhla pro Bulharsko klíčový turistický průmysl velmi citelně. Proto se podle ministryně pro turistiku a vicepremiérky Mariany Nikolovové začali jeho aktéři na zimní sezonu chystat už na konci léta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak to funguje v bulharských ski areálech? Dozvíte se v reportáži

„Všechna turistická zařízení, malé nebo velké hotely investovaly už v létě nemalé peníze do přípravy hygienických podmínek na zimní sezonu. Hotely třeba nakoupily čističky vzduchu,” vysvětlila.

„Už 21. října naše ministerstvo vydalo směrnici, jaká budou jednotná pravidla chování a opatření v turistických střediscích. Všechny resorty tedy uplatňují stejné postupy, abychom zajistili bezpečnost turistů a Bulharsko bylo zdravá a bezpečná turistická destinace,“ dodala.

Přísná pravidla

Jak tedy vypadají konkrétní hygienická opatření na sjezdovkách?

„Kabiny lanovek a sedačky se musejí dezinfikovat nejméně třikrát denně, ale vím, že provozovatelé to dělají i častěji. Turisté musejí mít zakrytá ústa a nos, když jsou na lanovce nebo čekají ve frontě na jízdu. Počet žáků v lyžařských školách je omezený na maximálně 10 dětí nebo dospělých,“ popsala ministryně pro turistiku.

1:52

‚Nikde jinde lyžovat nemůžeme.‘ Češi se vydávají do Bulharska za zimními radovánkami

Číst článek

Zároveň podle ní platí přísná pravidla pro půjčovny lyžařského vybavení – musejí mít třeba časový rozvrh pravidelných dezinfekcí uskladněných věcí.

„Já sama často jezdím do středisek na kontroly a ubezpečuji vás, že se naše pravidla dodržují,“ doplnila.

Bulharská ministryně pro turistiku Mariana Nikolovová oceňuje, že zdejší lyžařská střediska objevili i čeští turisté.

„Zaznamenali jsme pokles návštěvnosti zimních středisek o 60 procent. Spoléháme se teď hlavně na domácí turisty. S radostí jsme ale přivítali české turisty. Jen za prosinec a leden se v našich horských střediscích ubytovalo 360 českých turistů. Oproti loňsku to je nárůst o 500 procent,“ řekla Nikolovová.

Zpět jen s testem

Čeští lyžaři ale potřebují podle aktualizovaného cestovního semaforu při návratu z Bulharska negativní test na koronavirus dovezený už z jejich pobytové destinace ne starší než dva dny. I na to jsou ale Bulhaři připravení.

„Město Bansko předpokládalo, že může nastat potřeba, aby se turisté nechali otestovat tady na místě proti covidu-19 a už dříve jsme nechali zřídit pobočku laboratoře firmy Neo Clinic, která sídlí v Sofii. Provádí antigenní testy. Takže když čeští turisté nebo i lidé z jiných zemí budou potřebovat se otestovat, je to u nás možné,“ ujistila mne mluvčí radnice ve skiresortu Bansko Elka Obecanová.

V Bansku stojí antigenní test 30 leva – tedy necelých 400 korun. Také v Sofii je nejméně deset míst, kde provádějí antigenní testy. Někde dokonce i v sobotu. V Česku ale musejí ti, kdo si byli v Bulharsku zalyžovat, potvrdit svou bezinfekčnost do pěti dnů ještě PCR testem.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme