Bulharsko otvírá své brány i Čechům. Fungují skiareály, hotely a nákupní galerie

Bulharsko od pondělí uvolňuje některá protiepidemická opatření. Po více než měsíci se mohou znovu otevřít obchodní galerie. Menších obchodů se žádná omezení nedotkla. Restaurace a bary ale stále zůstávají zavřené. V provozu jsou i lyžařská střediska a také hotely. Do bulharských skiareálů míří stovky Čechů.

Sofie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi mohou jet lyžovat do Bulharska (ilustrační foto) | Foto: woodypino/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Jen v lyžařském středisku Bansko v pohoří Pirin je v tuto chvíli 200 klientů brněnské cestovní kanceláře, která je dovezla autobusy. Další stovka českých lyžařů dorazila nedělním letadlem do Sofie a zamířili do Banska nebo také do resortu Borovec pod masivem Rila.

V Bulharsku neplatí zákaz nočního vycházení. Otevřené jsou malé obchody s veškerým sortimentem. Od pondělí mohou otevřít i velká nákupní centra.

Otevřená tržnice v Sofii. | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Bulharsko má od Vánoc denní přírůstky nově nakažených koronavirem jen v řádu stovek. Minulý týden to dokonce nebylo ani 500 denně. Pro příjezd do Bulharska je od víkendu potřebný negativní PCR test.

Lyžování jen s testem

Povinné testy podle Jana Bezděka, mluvčího CK Fischer, pod kterou patří i značka Nev-dama, jsou určitou komplikací.

„Nejlepší a nejbezpečnější je podle nás do Bulharska letecká doprava. Naši klienti mohou v tomto případě využít laboratoř, kterou máme přímo u pražského letiště. Test nabízíme za zvýhodněnou cenu 990 korun,“ řekl. Doplnil, že poptávka po lyžování v Bulharsku je letos výrazně vyšší. Ani tak podle něj ale nenahradí zájem o nejoblíbenější lyžařské destinace Itálii a Rakousko.

Americký vakcinační tým uvízl ve sněhu. Aby dávky nemusel vyhodit, očkoval řidiče stojící v koloně

Číst článek

Lyžařské zájezdy do Bulharska, a to vlastní nebo leteckou dopravou, nabízí také cestovní agentura Invia. Podle její mluvčí Andrey Řezníčkové prodeje ve srovnání s předchozími lety vzrostly.

Zatím není jasné, jak na povinné testování Češi, kteří se do této země chystali na lyže, zareagují. Invia podle ní situaci sleduje, v případě rostoucí poptávky je připravena rozšířit nabídku.

Na české cestovatelské mapě je Bulharsko nyní mezi oranžovými zeměmi. Po návratu tedy není nutný test ani karanténa.

V České republice jsou sjezdovky z rozhodnutí vlády uzavřené. Nefungují ani ve většině alpských zemí, jako jsou Německo, Francie nebo Itálie. V Rakousku jsou skiareály v provozu, ale Češi po vstupu do země musejí podstoupit desetidenní karanténu.

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme