Čedičové ňadro či česká národní hora?
Říp stále láká k poutím i výletům

Spustit prohlídku

Oblý, uprostřed ploché krajiny zasazený vrchol, tvarem připomínající ženské ňadro, si přízvisko české národní hory získal hlavně díky Jiráskovým Starým pověstem českým, kde na tuto horu vystupuje bájný praotec Čech a svou vizí o příznivosti kraje přiměje své souputníky v české kotlině už navždy setrvat.

Na vrcholu hory


Na vrcholu hory - Spherical Image - RICOH THETA

Třetihorní čedičový sopouch u Roudnice nad Labem je výraznou dominantou středních Čech a při cestě od Prahy předznamenává zvlněnou krajinu stejně utvořeného Českého středohoří. Kopec byl až do 19. století holý a rotunda sv. Jiří tak byla po sedm století výraznou vrcholovou dominantou.

Před rotundou


Před rotundou - Spherical Image - RICOH THETA

V době národního obrození se 455 metrů nad mořem tyčící se vrchol stal místem pro pořádání táborů lidu. Na jednom z nich, konkrétně 10. května 1868, byl z hory vyzvednut kámen, který se o šest dní později stal prvním z 19 základních kamenů Národního divadla.

Roudnická vyhlídka


Roudnická vyhlídka - Spherical Image - RICOH THETA


Pražská vyhlídka


Roudnická vyhlídka - Spherical Image - RICOH THETA

Současní poutníci se na vrchol dostanou po turistických značkách se severního Rovného či jižního Vražkova. V otevíracích hodinách mohou navštívit rotundu, za dobrého počasí se pokochat výhledem z Mělnické, Pražské či Roudnické vyhlídky či se občerstvit ve vrcholové turistické chatě, která má už od roku 1907 ve štítě vymalované národně buditelské heslo "Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp".


Před turistickou chatou

Před občerstvením na vrcholu - Spherical Image - RICOH THETA