Centrum Bruselu zaplavily květiny, ovoce a zelenina. Oslavují místní zahrádkáře

Místo květinového koberce letos historické náměstí v Bruselu pokryly výtvory z ovoce a zeleniny. Belgická metropole tak vzdává hold městskému zahradničení. Město věří, že výstava přiláká nejméně 10 tisíc návštěvníků.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květinovo-ovocné kreace budou v centru belgické metropole k vidění pět dní | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Květinový koberec na Velké náměstí připravujeme jednou za dva roky a mnoho lidí bylo zklamaných, že ho nemůže vidět. Od roku 2013 proto v mezidobí pořádáme tuto akci nazvanou Flowertime. A radnice se pro ni výborně hodí. Je to nádherná budova, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Lidé se navíc díky květinám dostanou do míst, která většinou nejsou veřejnosti přístupná," vylíčil při prohlídce květinové expozice jeden z organizátorů Karel Goethals.

Nizozemský farmář pěstuje zeleninu, která vydrží zalévání mořskou vodou

Číst článek

K vidění je třeba otáčivá věž ze zelených palmových listů a fialových lilií s poetickým názvem Mladý Amadeus nebo bloky pestrobarevných kosatců stojící v lavicích, kde běžně zasedají bruselští radní. Všechny květinové kreace jsou doplněny různými druhy ovoce a zeleniny, které se staly hlavním tématem letošního ročníku přehlídky.

„Odkazujeme tím na zahradničení ve městech a komunitní zahrádky. Ve velkoměstech jako Brusel lidé nemají velké zahrady. Ty společné jim tak umožňují pěstovat vlastní zeleninu a potkávat se," říká Goethals.

Bruselská radnice se pro několik příštích dní proměnila doslova v jedno veliké exotické květinářství. Netradičně je vyzdobeno i zábradlí vedoucí ze vstupní haly do jednacích místností. Autorkou této květinové koláže je Anne Gunsová.

„Použila jsem bambus, modrou orchidej a toulitku s tuhými srdcovitými květy. Doplnila jsem je chilli papričkami, protože všechny rostou ve stejném klimatu. Je to pocta pro mého kolegu, který zemřel loni v Číně. On podobný koncept vytvořil na zdi a já ho vzala a přenesla na schodiště."

Květiny i letos krášlí také na Velké náměstí před radnicí. Tentokrát v podobě třech velkých barevných kapek, jejichž vzory tvoří tráva, květy a jak jinak - ovoce se zeleninou. S jejich vytvářením pomáhaly místní děti. Podle Karla Goethalse není tato přehlídka jen pouhou výplní lichého roku, kdy Brusel nemůže lákat na světoznámý květinový koberec.

„Třeba já osobně mám raději tuhle akci, protože dává prostor pro velkou kreativitu. Máme tu přes dvacet umělců. Květinový koberec navíc nemůžeme dělat každý rok. Ztratil by svou výjimečnost a nebylo by snadné pro něj každoročně shánět potřebné množství květin."

Květinovo-ovocné kreace budou v centru belgické metropole k vidění pět dní. Město věří, že přilákají nejméně 10 tisíc návštěvníků.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme