Na zámku Červená Lhota lidé uvidí unikátní fresky, na rybník se vrátí oblíbené lodičky

Hrady a zámky na jihu Čech jsou připravené na sezónu. Památkáři čekají už jen na uvolnění vládních opatření. Letos přichystali několik novinek. Například na pohádkové Červené Lhotě turisté uvidí obnovené barokní fresky.

Červená Lhota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Restaurátoři pracují na freskách v bývalé jídelně. „Tahle místnost, než ji přepažili v 19. století, bývala daleko větší. Odkryvy, které provádíme na stropě, jsou jedinečným svědectvím toho, jak byl barokní sál původně vyzdobený,“ ukazuje kastelán Tomáš Horyna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zámku Červená Lhota byl Petr Kubát

Malovaný strop je zdobený štukem a alegorickými motivy vycházejícími z řecké mytologie. „Všechny malby spojuje motiv toho, že někdo někomu předává zlatou růži. Takže se zdá, že skutečně tahle výzdoba je svědectvím další snahy tehdejších majitelů Slavatů zdůraznit, že jsou legitimními pokračovateli Pánů z Hradce,“ vysvětluje kastelán.

Část obnovených fresek od malíře Giacoma Tencally uvidí návštěvníci už v této sezoně. „Práce trvají několik let. Vždy se po sezoně místnost vyklidí, postaví se lešení a restauruje se vlastně až do otevření,“ popisuje Tomáš Horyna.

Zámek Červená Lhota se letos zřejmě nebude odrážet ve vodě. Hráz rybníka je porušená

Číst článek

Novinkou bude také papírový model zámku v měřítku 1:100 zachycující barokní podobu památky. Návštěvníci ho najdou od léta v expozici ve sklepech. „Model zámku neukazuje jen budovu s ostrovem, ale i velikou část rybníka, altán pro muzikanty, který býval na rybníce, a charakter předzámčí,“ připomíná kastelán.

Zámecký rybník je nyní vypuštěný, pokračuje oprava starého potrubí. „Mělo by být hotovo během dubna, abychom mohli v létě už mít rybník na vodě,“ dodává Tomáš Horyna s tím, že po loňské pauze se tak na hladinu opět vrátí i oblíbené lodičky.

Petr Kubát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme