Češi mají ošetření v Chorvatsku zdarma. Přesto tamní lékaři doporučují se na dovolenou připojistit

U doktora v Chorvatsku stačí českým turistům už jen karta pojištěnce. Ošetření je bezplatné včetně první pomoci. Přesto na Jadran neodjíždějte bez uzavřeného cestovního pojištění. Podle chorvatských lékařů je ale nejlepší prevence a dodržování základních pravidel, abyste místo na pláži nakonec nestrávili dovolenou v ordinaci či v nemocnici.

Vodice / Chorvatsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

„Pokud mají hosté evropskou kartičku zdravotního pojištění, neplatí nic. Taková jsou pravidla Evropské unie. Víte, jaké je u vás zdravotnictví? Tak stejně to funguje i tady. Do 19. hodin jsou tu v ambulanci čtyři lékaři, kteří řeší bolesti v krku, hlavy, píchají injekce a tak dál," vypočítává sympatická doktorka ze zdravotního střediska ve Vodicích, přímořském letovisku, které každoročně navštíví tisíce Čechů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Chorvatsku máte ošetření zdarma. Přesto ale místní lékaři doporučují se připojistit. Více si poslechněte v reportáži Roberta Mikoláše.

A prakticky prý každý týden někdo z nich vyhledá lékařskou pomoc. „Turisté většinou přicházejí s běžnými problémy - ischias, s bolestmi zad, vysokým krevním tlakem, s nevolností. Nejčastěji jsou ale dehydrovaní. Zrovna dnes jsme tu měli paní z Prahy, kterou bolela hlava a zvracela. To vše ale jen kvůli nedostatku tekutin," řekla Radiožurnálu lékařka.

A její slova potvrzuje i Václav Holub, delegát zastupující v severní Dalmácii několik českých cestovních kanceláří. „Ať klienti dávají pozor na dodržování pitného režimu, který je tady velice důležitý. Nechodit na sluníčko, hlavně v poledne, chodit spíš do stínu, jsou tady borové háje. Když se jde k lékaři, tak jsou to většinou problémy jednoduché, to znamená úpaly, nějaké virózy, letní chřipky, angíny a tak dále," radí pan Holub, který, pokud si to turisté přejí, jde k doktorovi s nimi, aby jim pomohl s překladem.

Dobře se vyspat a být trpělivý, radí chorvatští policisté českým řidičům před cestou na dovolenou

Číst článek

Chorvatští lékaři si však, jak říkají, poradí i bez tlumočníka. „Vzájemně se dorozumíme česky a chorvatsky. A když ne, tak pacient ukáže prstem, kde ho bolí, a vždy najdeme řešení," tvrdí lékařka.

Jsou ale okamžiky, kdy je nutné zavolat sanitku. „Podle situace zvážíme, jak rychle je potřeba, abychom přijeli. Prostě vytočíte číslo 194 a na centrále rozhodnou co a jak. A také v závislosti na tom, jestli jste někde tady nebo v okolí Šibeniku. V této oblasti jsou celkem tři stanoviště rychlé lékařské pomoci - v Tisnu, ve Vodicích a v Šibeniku, takže nemusíte mít strach," dodává žena v bílém plášti s tím, že si Češi nemusí dělat starosti ani v případě nutné operace. I ta je totiž zdarma. Přesto by nikdo neměl zapomínat na uzavření cestovního pojištění. Člověk totiž nikdy neví.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme