Češi mají ošetření v Chorvatsku zdarma. Přesto tamní lékaři doporučují se na dovolenou připojistit

U doktora v Chorvatsku stačí českým turistům už jen karta pojištěnce. Ošetření je bezplatné včetně první pomoci. Přesto na Jadran neodjíždějte bez uzavřeného cestovního pojištění. Podle chorvatských lékařů je ale nejlepší prevence a dodržování základních pravidel, abyste místo na pláži nakonec nestrávili dovolenou v ordinaci či v nemocnici.

Vodice / Chorvatsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto)

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

„Pokud mají hosté evropskou kartičku zdravotního pojištění, neplatí nic. Taková jsou pravidla Evropské unie. Víte, jaké je u vás zdravotnictví? Tak stejně to funguje i tady. Do 19. hodin jsou tu v ambulanci čtyři lékaři, kteří řeší bolesti v krku, hlavy, píchají injekce a tak dál," vypočítává sympatická doktorka ze zdravotního střediska ve Vodicích, přímořském letovisku, které každoročně navštíví tisíce Čechů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Chorvatsku máte ošetření zdarma. Přesto ale místní lékaři doporučují se připojistit. Více si poslechněte v reportáži Roberta Mikoláše.

A prakticky prý každý týden někdo z nich vyhledá lékařskou pomoc. „Turisté většinou přicházejí s běžnými problémy - ischias, s bolestmi zad, vysokým krevním tlakem, s nevolností. Nejčastěji jsou ale dehydrovaní. Zrovna dnes jsme tu měli paní z Prahy, kterou bolela hlava a zvracela. To vše ale jen kvůli nedostatku tekutin," řekla Radiožurnálu lékařka.

A její slova potvrzuje i Václav Holub, delegát zastupující v severní Dalmácii několik českých cestovních kanceláří. „Ať klienti dávají pozor na dodržování pitného režimu, který je tady velice důležitý. Nechodit na sluníčko, hlavně v poledne, chodit spíš do stínu, jsou tady borové háje. Když se jde k lékaři, tak jsou to většinou problémy jednoduché, to znamená úpaly, nějaké virózy, letní chřipky, angíny a tak dále," radí pan Holub, který, pokud si to turisté přejí, jde k doktorovi s nimi, aby jim pomohl s překladem.

Dobře se vyspat a být trpělivý, radí chorvatští policisté českým řidičům před cestou na dovolenou

Číst článek

Chorvatští lékaři si však, jak říkají, poradí i bez tlumočníka. „Vzájemně se dorozumíme česky a chorvatsky. A když ne, tak pacient ukáže prstem, kde ho bolí, a vždy najdeme řešení," tvrdí lékařka.

Jsou ale okamžiky, kdy je nutné zavolat sanitku. „Podle situace zvážíme, jak rychle je potřeba, abychom přijeli. Prostě vytočíte číslo 194 a na centrále rozhodnou co a jak. A také v závislosti na tom, jestli jste někde tady nebo v okolí Šibeniku. V této oblasti jsou celkem tři stanoviště rychlé lékařské pomoci - v Tisnu, ve Vodicích a v Šibeniku, takže nemusíte mít strach," dodává žena v bílém plášti s tím, že si Češi nemusí dělat starosti ani v případě nutné operace. I ta je totiž zdarma. Přesto by nikdo neměl zapomínat na uzavření cestovního pojištění. Člověk totiž nikdy neví.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme