‚Lidé se míjeli prso na prso, proto tento systém.‘ Na skalním hradu Sloup mají kvůli opatřením semafory

Pohyb návštěvníků na skalním hradu Sloup nově řídí semafory. Tamní kastelán zavedl na úzké přístupové cestě kyvadlový provoz. Splnil tak povinnost zamezit shlukování lidí kvůli možnému šíření nového koronaviru.

Sloup v Čechách (Českolipsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístup a odchod návštěvníků hradu Sloup řídí semafory

Přístup a odchod návštěvníků hradu Sloup řídí semafory | Foto: Jiří Jelínek | Zdroj: Český rozhlas

Už u paty víc než třicetimetrového skalního výběžku tak nově čeká na návštěvníky první semafor. Ten, a také lankem ovládaná závora, je postupně pouští k pokladně. Pak musí vystoupat dlouhým schodištěm, které je jedinou přístupovou cestou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohyb návštěvníků hradu Sloup řídí semafory

„Ta chodba, která má zhruba padesát metrů, je na některých místech až sedmdesát centimetrů úzká. Lidé se tam vždycky míjeli prso na prso. Proto jsem si vymyslel tento systém, kde v této části máme střídavý provoz na semafory a nahoře, v určité malé části, máme jednosměrný provoz,“ popsal kastelán Sloupu Ivan Volman.

Díky semaforům na obou koncích chodby se tak lidé, kteří hrad opouští, nepotkávají s těmi, kteří vchází dovnitř. Snížila se také kapacita prohlídek. Na hradě tak může být najednou jen dvacet návštěvníků.

Signalizační systém není automatický, semafory ovládají podle aktuální situace zaměstnanci hradu. „Dole máme kameru a kolega vidí, jestli tam čekají lidi, nebo ne. A podle toho, jestli čekají lidi nahoře nebo dole, tak to reguluje,“ vysvětlil kastelán Volman.

A jak je to na Sloupu s návštěvností po rozvolnění opatření proti koronaviru? „Samozřejmě že lidi o víkendech rádi přijdou. Dokonce i ve škaredém počasí. Ale toto období bylo vždy období školních výletů. My sice máme otevřeno celý týden, ale ve všední dny přijde jen pár lidiček,“ dodává Ivan Volman, který je sloupským kastelánem už od roku 1977.

Jiří Jelínek, Redakce ČRo Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme