Láska, umění a marihuana. Dánská Christianie je ostrovem svobody uprostřed zákazů

Ještě v 60. letech to byla opuštěná vojenská základna. Teď kodaňskou Christianii denně navštíví až 25 tisíc turistů. Láká je svobodný způsob života ve squatu i legální užívání marihuany, které je v Dánsku jinak zakázané.

Kodaň (Dánsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John má světlé vlasy, modré lacláče a velké nadšení pro místo, kde žije – pro svobodné město Christianii.

„Naše čtvrť je pro všechny v Kodani. Každý, kdo chce tento prostor využít, je vítaný. Máme tu spoustu obchodů, kultury, umění, hudby, máme tu nahrávací studia, galerie a muzea. Cítíme se tu svobodnější než většina lidí kolem,“ říká pro Radiožurnál.

Christianie totiž tak úplně nedodržuje dánské zákony – má své vlastní, z nichž nejdůležitější říká: buď tu šťastný, nic nerozbíjej, nikomu neubližuj.

Město neomezených možností

John tu na břehu kanálu Stadsgraven žije už 35 let. Má krámek s teniskami a barvou pro sprejery. Když se procházíme, všichni ho znají, všichni ho zdraví. Včetně postaršího vlčáka, který z Johna nespustí oči a všude ho následuje. Přitom prý ani není jeho. Jenže tady se na moje – tvoje – jejich moc nehraje. Všichni si tu pomáhají, všichni rozhodují o všem.

„Už nejsme v 70. letech, ale kdyby se někdo z vás rozhodl svléknout se a zahodit všechno oblečení, tak OK. Lidé se na vás asi budou dívat, ale nikdo neřekne, že to nesmíte. Prostě můžete,“ vysvětluje John, kterému nejvíc vadí, že se v Dánsku nemůže svobodně užívat marihuana. Tady v Christianii s tím totiž nemá nikdo problém. Na rozdíl od zbytku Kodaně a vlastně celé země.

Dánský Amsterdam

„Myslíme, že je to hloupé nařízení. Užívání marihuany by mělo být pro dospělé legální. A u nás také legální je,“ říká hrdě John. To už míříme do Pusher Street, což je taková Green Light District po vzoru Amsterdamu.

Prodávají tu hašiš, marihuanu a další výrobky z konopí. Vzduchem se line charakteristický nasládlý zápach, nebo vůně – to musí každý posoudit sám. Je to tu jako na jakémkoli jiném tržišti. Každopádně žádné tvrdé drogy tu nenajdete, na tom si místní zakládají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se žije v jednom z nejslavnějších squatů Evropy?

Místo se špatnou pověstí

„Všechny tyhle malé obchůdky prodávají konopné produkty. Marihuanu, hašiš. předbalené jointy, marihuanové dorty a tak dále,“ vyjmenovává John.

„Teď aktuálně jsou extrémně populární léčebné oleje. Spousta lidí se léčí z různých nemocí anebo vedlejších účinků chemoterapie právě pomocí výtažků z marihuany,“ dodává a oponuje tak všem, kdo nadávají, že Christianie je semeništěm prostituce, prodeje tvrdých drog nebo hazardu. Ty tady samozřejmě vůbec nenajdete, protože se Christianii obloukem vyhýbají.

I přesto tady jsou policejní zásahy na denním pořádku. A mimochodem svou vlastní policii, v Christianii naopak nemají vůbec. „Proč? Jsme svobodní,“ říká John a všem kritikům vzkazuje: „Byli jsme to my, kdo ze staré opuštěné základny udělal jednu z největších turistických atrakcí v Dánsku.“

Matěj Skalický, Anna Duchková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme