Cestování letadlem: elektronika patří do příručního zavazadla, tekutiny musí být v uzavíratelných sáčcích

Plavky, ručník, žabky a opalovací krém. Nezbytnosti, bez kterých se na dovolené rozhodně neobejdete. Aby ale proběhla letošní letní dovolená bez komplikací, je důležité se na ni připravit - a to hlavně na cestu. S tím, aby byl váš odlet bez komplikací, vám pomůže další díl cestovatelského seriálu Radiožurnálu.

seriál Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing B-737 MAX8 společnosti Smartwings v Mladé Boleslavi v roce 2018.

Další díl cestovatelského seriálu se zaměřuje na cestování letadlem (ilustrační foto) | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

Začít bychom měli už s plánováním cesty na letiště - v průběhu léta je Praha plná uzavírek, a cesta tak může být delší než obvykle. Komplikace v dopravě může přinést i předsednictví Česka v Evropské unii.

Internetové připojení na cestách: používání mobilních dat v zahraničí se může prodražit, varují experti

Číst článek

Počítat musíme i s dostatečnou časovou rezervou na odbavení. Pokud letíme na dovolenou po Evropě, budou nám stačit 2,5 hodiny. Jestliže se vydáváme dál, je potřeba se na letiště dostavit tři a více hodin před odletem. A zapomenout bychom neměli ani na cestovní doklady - tedy buď cestovní pas, nebo občanský průkaz.

Zjistit bychom si také před cestou měli pravidla pro vstup do konkrétní země v souvislosti s koronavirem. Některé země nebo letecké společnosti stále požadují vyplnění vstupních formulářů nebo respirátory na palubách letadel.

Pokud letí prarodiče na dovolenou s vnoučetem, některé země vyžadují potvrzení od rodičů, a to jak v češtině, tak v angličtině. Detailní informace najdou cestovatelé vždy na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Pozor na tekutiny

Na letišti čeká cestující odbavení. Cestovní zavazadla by měla být v požadovaných velikostech a také by neměla překročit váhový limit. Cestovatelé mohou využít i odbavení online.

„Doporučuji navštívit před odletem na webu dopravce sekci nazvanou online odbavení nebo moje rezervace. Zde si můžeme dopředu vybrat sedačky, zkontrolovat odletové časy a dozvědět se užitečné informace spojené s naším letem,“ popisuje ředitel společnosti Letuška.cz Josef Trejbal.

Pojištění na cestách: evropský průkaz nestačí na ošetření zlomeniny nebo převoz sanitkou domů

Číst článek

Po odbavení nás čekají bezpečnostní kontroly - tady si musíme dát pozor na veškeré tekutiny, které s sebou v příručním zavazadle máme.

„Základem je mít všechny tekutiny, aerosoly a gely v baleních o maximálním objemu 100 ml a umístit je do průhledného opakovatelně uzavíratelného plastového sáčku. Tento sáček může mít objem maximálně jeden litr a je povolen pro jednu osobu. Mezi tekutiny, aerosoly a gely patří i krémy, pasty nebo antiperspiranty,“ upozorňuje mluvčí pražského Letiště Václava Havla Klára Divíšková.

Elektronika, baterie, power banky nebo třeba elektronické cigarety vždy patří do příručního zavazadla. Před průchodem bezpečnostním rámem pak odložíme všechny kovové věci do bedýnek - pásky, hodinky, šperky - a kromě toho i mikiny nebo třeba klobouky.

Teď už jen musíme najít gate, ze kterého nám letí letadlo - číslo s písmenem máme vždy napsané na palubní letence - a být tam včas. Nezapomenout se tedy v restauracích nebo obchodech. Pak už nás čeká jen nástup do letadla, nalezení našeho sedadla a odlet na dovolenou.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme