Do Prahy loni přijelo o tři čtvrtiny méně turistů než v roce 2019. Přivítala hlavně Čechy a Němce

Do hlavního města zavítalo v loňském roce kvůli pandemii koronaviru 2,18 milionu turistů, což je 27 % počtu z roku 2019. Meziročně ale vzrostl v létě počet tuzemských turistů o 16 procent na 700 000. Ze zahraničí přijelo do Prahy nejvíce lidí z Německa, sdělila Klára Malá, mluvčí pražské organizace Prague City Tourism. Turismus patří mezi pandemií nejpostiženější odvětví. Město na jeho podporu loni dalo přes 120 milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze zahraničních turistů nejvíce Prahu navštěvovali Němci, Poláci a Slovensko (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jediný nárůst zaznamenal turistický ruch v počtu domácích turistů v letních měsících. Ty do města lákal magistrát spolu s Prague City Tourism kampaní V Praze jako doma, při které dostávali turisté při ubytování různé benefity. Podle Prague City Tourism lze domácí turismus obnovit rychleji než ten zahraniční.

‚Nikde jinde lyžovat nemůžeme.‘ Češi se vydávají do Bulharska za zimními radovánkami

Číst článek

„V rámci naší nové strategie se chceme více zaměřit na domácí trh, takže mírné zvýšení u příjezdu domácích turistů vnímáme pozitivně. Pomohl tomu i program V Praze jako doma, který běžel od půlky minulého roku. V současné době jednáme s městem o možném obnovení programu během roku,” uvedl předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro.

Druhou nejpočetnější skupinou byli po tuzemských turistech cestovatelé z Německa, dále z Polska a ze Slovenska.

„Tradičních návštěvníků z Ruska a Velké Británie začalo ubývat už během února. Do Prahy jich přijelo pouhých 200 000 oproti více než 800 000 v roce 2019,” uvedla Malá.

Návrat turismu k životu?

Kvůli nepříznivému vývoji pandemie se cestovní ruch propadl také v posledním čtvrtletí 2020, a to meziročně až o 93 procent. Tento propad byl srovnatelný s tím ve druhém kvartálu loňského roku, tedy v období od dubna do června.

„Koronavirová situace a protiepidemická opatření budou ještě nějaký čas držet turistický ruch v nedobrovolné hibernaci. Jakmile to situace umožní, napřeme za město všechny síly, abychom přivedli turismus co nejrychleji opět k životu,” uvedla radní říká Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Magistrát letos rozdá na grantech v cestovním ruchu 17,91 milionu korun, což je méně, než kolik mělo město vyčleněno pro loňský rok. Většina peněz půjde na pořádání kongresů a konferencí, a to asi 14,2 milionu korun. Zbylé peníze jsou určené na akce s celostátním nebo mezinárodním významem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme