Koronavirus turisty od dovolené v Chorvatsku neodradil, oproti loňsku jich ale přijela jen polovina

V červenci přijelo do Chorvatska 2,44 milionu turistů, kteří stojí za 18,6 milionu přenocování, uvedl v úterý Chorvatský turistický svaz (HTZ). Jeho představitele tato čísla v letošní sezoně nejisté kvůli pandemii covidu-19 potěšila, uvedla agentura APA. Češi jsou v této zemi pátou nejpočetnější skupinou návštěvníků.

Záhřeb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté na pláži v Dubrovniku. | Foto: Antonio Bronic | Zdroj: Reuters

Současné počty odpovídají 53 procentům příjezdů a 61 procentům přenocování loni v červenci. Nyní je v Chorvatsku 780 tisíc turistů, z toho 200 tisíc Němců, 135 tisíc Slovinců, 130 tisíc Chorvatů, 74 tisíc Poláků a 46 tisíc Čechů. Nejoblíbenějšími cíli jsou dalmatský ostrov Vir, dále pak letoviska Rovinj a Medulin na Istrii.

V chorvatském turismu je propastný rozdíl mezi severem a jihem. Dubrovník čeká na návštěvníky z Británie

Číst článek

„Když se podíváme jen o několik měsíců zpět, nikdo by si tehdy nepředstavoval, že budeme mít takové výsledky a taková čísla,“ řekla ministryně turistiky Nikolina Brnjacová.

APA připomíná, že turistický ruch se na HDP Chorvatska podílí přibližně z pětiny, loni příjmy z tohoto odvětví činily více než 10,5 miliardy eur (275,2 miliardy korun). Na začátku letní sezony se kvůli pandemii covidu-19 počítalo s hlubokým propadem.

Češi se nakazili na party

V Chorvatsku se koronavirem doposud nakazilo 5318 lidí, 154 z nich zemřelo. Země v půlce minulého měsíce zaznamenávala rekordní denní přírůstky infikovaných.

Český epidemiolog Rastislav Maďar v pondělí na twitteru napsal, že Češi, kteří se minulý měsíc vypravili do Zrče na ostrově Pag, kde se konají obrovské taneční party, se tam infikovali koronavirem a po návratu domů infikovali další lidi.

„Pařit je zjevně nezbytně nutné i v době pandemie bez ohledu na zdravý rozum,“ napsal Maďar, který se k Jadranu také vydal. Když mu někteří uživatelé sítě vytýkali, že se chová pokrytecky, uvedl, nezáleží na tom, kam lidé na dovolenou jedou, ale jakým způsobem ji tráví.

ČTK, tkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme