Chystáte se na Slovensko autem? Pozor na umístění navigace i správnou registraci

V loňské sezóně od června do srpna se na Slovensku ubytovalo téměř 250 tisíc Čechů. Meziročně jde asi o 30procentní nárůst. Vyplývá to ze statistik Slovenské agentury pro cestovní ruch. Pokud se na Slovensko na dovolenou chystáte i letos a navíc třeba pojedete autem, je dobré si před odjezdem zkontrolovat povinnou výbavu. Ta totiž muže být v každé zemi jiná.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navigace | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Na Slovensku je povinný v autě stejně jako v česku výstražný trojúhelník a lékárnička. Nezapomeňte ani na reflexní vestu, ideálně pro celou posádku v autě. Servisní specialista Miloslav Knap z pražské Mototechny také doporučuje zkontrolovat před cestou technický stav vozidla.

Češi mají ošetření v Chorvatsku zdarma. Přesto tamní lékaři doporučují se na dovolenou připojistit

Číst článek

„Rozhodně by měl být zkontrolován tlak v pneumatikách dle rozložení váhy. Nepodcenit výměnu stírátek, dolití všech kapalin a řidičům dieselových vozidel bych rozhodně doporučil, aby si zkontrolovali tzv. močovinu, které jsou součástí moderních dieselových motorů, zda mají správně dolito a jaký mají na tuto močovinu dojezd," radí Knap.

Výhodou je, že cesta na Slovensko nebude tak časově náročná jako třeba do Itálie nebo Chorvatska. Slováci mají podobně jako Češi zpoplatněné dálnice. Nemají ale kupóny, které se nalepují na přední sklo. Řidiči si musí koupit elektronickou známku.

Bez registrace pokuta 100 euro

„Vozidlo se pomocí registrační značky registruje do systému a pak je kontrolováno buď kamerovým systémem, nebo náhodně policií. Za absenci v registru hrozí pokuta, zpravidla je to 100 euro," vysvětluje mluvčí Ústředního automotoklubu Petr Vomáčka.
Zaregistrovat a zaplatit dálniční poplatek na auto jde na hranicích, kde jsou k tomu určené platební terminály.

„Jde o registraci vozidla jen do tamního systému, poplatek se platí kartou, nebo převodem na účet. Nic nemusím instalovat na vozidlo, ani samolepka, nebo krabička," dodává Vomáčka.

Zároveň varuje před stavbou dálnice za Žilinou směrem na sever. Řidiči by podle něj měli také na silnicích v letní sezóně počítat s kolonami.

Kam s navigací?

„Stavební práce probíhají hlavně na severu země směrem na východ od Žiliny. Tam se přes hory staví dálnice, která propojí celou severní část ze západu na východ. Některé úseky už jsou hotové, některé se staví, takže tam hrozí kolony. Velké množství kolon a zdržení je v dopravních špičkách také kolem Bratislavy" upozorňuje.

Vysoké pokuty dávají slovenští policisté hlavně za rychlost. Ty se můžou vyšplhat až na 800 eur, to je v přepočtu na koruny asi dvacet tisíc. Dále třeba také nesmíte mít navigaci umístěnou ve středu předního čelního skla. Lepší je vozit ji upevněnou na palubní desce.

 

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme