Opravené Císařské lázně se staly magnetem pro turisty. Prohlídky už přilákaly desítky tisíc lidí

Karlovarské Císařské lázně se staly nejnavštěvovanější památkou v krajském městě. Novorenesanční budova, dokončená v roce 1895, byla ve své době nejmodernější lázeňskou stavbou na světě. Od jejího otevření na konci června tam zamířily už desítky tisíc lidí.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Císařské lázně po rekonstrukci

Císařské lázně po rekonstrukci | Foto: Naďa Krásná | Zdroj: Český rozhlas

„Císařské lázně už vidělo 40 tisíc lidí. A to jak těch, kteří tam přišli na koncert nebo některou z akcí, tak především návštěvníků prohlídek,“ informoval vedoucí návštěvnického centra Miloš Bělohlávek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zajímavosti z prohlídek si můžete poslechnout v reportáži Josefa Šorfy

Zájemci si mohou vybrat ze dvou klasických prohlídek. Jedna je provede Skrz naskrz Císařskými lázněmi, druhá představuje Císařskou koupelnu.

Nepravidelně provádí lázněmi také herec Viktor Braunreiter, který k historickému výkladu přidává i vtipné postřehy a osobitým způsobem domýšlí různé historické souvislosti.

Při klasických i odlehčených prohlídkách si lidé projdou národní kulturní památku od suterénu po krov. Zaujme například Zanderův sál, kde stávaly tělocvičné stroje, nebo luxusní koupelna pro císaře.

Císařské lázně po rekonstrukci | Foto: Naďa Krásná | Zdroj: Český rozhlas

Obdiv budí také prostor obslužného dvora, a to hned ze dvou důvodů. Jednak tím, že tam dříve fungoval jedinečný systém, díky kterému byly dopravovány vany s rašelinou do jednotlivých koupelen. A jednak tím, že ve dvoře vznikl díky moderní konstrukci víceúčelový sál. 

Zájem o budovu navrženou vídeňskými architekty Fellnerem a Helmerem dokumentují i slova kurátora, edukátora a průvodce Jana Charváta. „Pokud nepřeje počasí a prší, přijde několik málo lidí nad sto, jiné dny jich tady máme i nad čtyři stovky,“ prozradil s tím, že prohlídky je nutné si zarezervovat.

Josef Šorfa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme