‚Krásné a v původním stylu.‘ Prvorepubliková plovárna Dachova láká nejen architekturou

Je to možná nejkrásnější plovárna v Česku. Jmenuje se Dachova, leží u Hořic ve východních Čechách a vznikla v roce 1925. Dnes vypadá plovárna velmi podobně jako tenkrát, vedení města Hořice se totiž rozhodlo zachovat její přívětivou prvorepublikovou tvář. Nejen proto si zájemci z okolí zamlouvají kabinky na plovárně dlouho dopředu.

Neprobádaná místa Dachova (u Hořic) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sluneční lázně | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Mně sem rodiče vzali poprvé, když mi bylo půl roku. Od té doby sem jezdím a kabinku si rezervuju rok dopředu,“ líčí Radiožurnálu penzistka Bohuslava Jungová.

Sedí v plavkách opřená o dřevěnou stěnu natřenou svítivě žlutou, bílou a červenou barvou. „Kabinku vedle má pronajatou dcera, další kamarádka a za ní můj bratr. Měla ji pronajatou i moje maminka, ale už jí hodně přes devadesát.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž z plovárny Dachova u Hořic

Do kabinky padá trochu světla, je v ní polička, krátká lavice a celá je cítit typickou vůní natřeného proschlého dřeva. „Ta červená je možná ještě zářivější, než byla dřív.“

Uprostřed řady kabinek je společenská místnost, před budovou písečná pláž, hřiště a především koupaliště o rozloze 100 krát 100 metrů.

V jeho středu dřevěný ostrůvek a na okraji louka pro plavce a pro stany. „I když sem přijde v létě tisíc lidí, tak se rozprostřou kolem koupaliště a není tu narváno,“ říká hořická rodačka Michaela Bělinová, která pracuje v infocentru.

„Je tady samozřejmě bufet, půjčujeme míče a pálky. Chatky pronajímáme, ale lidé si je zamlouvají už na jaře. Nechceme areál rozšiřovat, ani stavět další chatky, držíme se původní architektonické dispozice z první republiky,“ vysvětluje.

Celý areál působí velmi stylově a zřejmě nemá v Česku obdobu.

Manželé z Holubic u Brna ho během dovolené objevili zcela náhodou. „Hledali jsme ubytování a našli krásnou budovu, kvůli ní jsme zůstali,“ říká Zdeněk a Leona přikyvuje. „Manžel sem jezdil na motocyklové závody, ale tohle neznal. Uchvátilo nás to.“

Voda do koupaliště přitéká z okolních lesů a je čistá i v polovině sezony. U vchodu na informační ceduli je seznam kontrol a měření čistoty vody.

„To je ten náš hořický patriotismus, že to chceme udržet krásné a v původním stylu,“ říká Michaela Bělinová. Tuto sezonu prochází rekonstrukcí jedno křídlo dřevěné budovy a na celém areálu je vidět, že je stále pod pečlivým dohledem.

Půvabu celé plovárně, které se původně říkalo Sluneční lázně, dodávají i vzrostlé stromy, které poskytují přirozený stín. Dachova uchvátila i režiséra Otokára Schmidta, který tu natáčel film Eliška má ráda divočinu.

Plovárna je otevřena od května do září, ale jako koupaliště pouze od června do konce srpna.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme