Dobře se vyspat a být trpělivý, radí chorvatští policisté českým řidičům před cestou na dovolenou

Právě v těchto dnech k Jadranu vyrážejí tisíce českých turistů a mnozí z nich osobním autem. A i když jsou chorvatští policisté známí tím, že jsou tolerantnější než jejich slovinští či rakouští kolegové, přesto vás může porušení dopravních předpisů stát i několik tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Šibenik / Chorvatsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na hranicích mezi Chorvatskem a Slovinskem se tvořili několikakilometrové kolony

Na hranicích mezi Chorvatskem a Slovinskem se tvořili několikakilometrové kolony

„Lidé ať se pořádně vyspí, než vyrazí na cestu. I když tráví dovolenou u moře a jen se koupají a nic nedělají, tak jsou unavení od slunce a místního vzduchu více, než si sami připustí," řekl Radižorunálu chorvatský policista.

Letní sezóna sice teprve začíná, ale všichni se jednou budou vracet domů a mnozí se na cestu vydávají právě po celodenním slunění na pláži. Odpočatí by ale lidé pochopitelně měli být i při jízdě do Chorvatska. A také trpěliví. Po celé Dalmácii, ale i v jiných částech země, totiž probíhají opravy na silnicích i přes léto.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokud se chystáte na dovolenou do Chorvatska, poslechněte si v reportáži Roberta Mikoláše, co vám radí místní policisté.

„Prosíme řidiče, aby byli trpěliví a hlavně respektovali semafory při práci na silnici. Tedy aby počkali ve frontě a jeli jen na zelenou," doslova žádá muž ve světle modré uniformě. Přiznává ale, že chorvatští policisté neberou nějaké ty menší přestupky tak vážně, a tolerují překročení povolené rychlosti o deset procent.

Pokud je však někde značka s omezením rychlosti třeba na 40 km/h, pak je prý třeba ji striktně dodržet. „Nesmíte jezdit příliš rychle, ale také ne příliš pomalu, to pak zdržuje provoz a způsobuje zácpy na silnicích. Například při cestě z Primoštenu do Šibeniku, když pojedete čtyřicítkou, tak se za vámi ihned vytvoří kilometrová kolona," popisuje strážce zákona.

Vyzkoušeli jsme: Do Chorvatska je nejlepší vydat se začátkem týdne

Číst článek

Co ale nepromíjejí, je jízda pod vlivem alkoholu. „Alkohol měříme všem bez rozdílu, cizincům jako domácím. Řidičům Audi A6 stejně jako Renaultu 4. Ať se chovají, jako by se chovali ve své zemi. Ne všechny cesty jsou totiž bezpečné a třeba když zaprší, i velmi slabě, silnice se stává kluzkou a nebezpečnou, zvláště tam, kde je starý asfalt. A řidič, pokud si před jízdou dal nějaké to pivo nebo víno, reaguje samozřejmě jinak," upozorňuje strážník. Jak dodává, statistiky jsou neúprosné. 8 z 10 zraněných účastníků dopravních nehod jsou totiž cizinci.

„Hlavně ať čeští hosté vědí, že ve městech na pobřeží je spousta jednosměrných ulic a je třeba se tím řídit. V protisměru tady potkáte často cyklisty nebo motorkáře a je nezbytné dávat pozor. Cyklisté, ať už domácí nebo turisté, často jezdí i po hodně frekventovaných silnicích, například po magistrále, a velmi riskují. A když třeba šedesáti nebo sedmdesátiletý důchodce jede na kole na přímém slunci, může se stát, že zkolabuje a spadne přímo do jízdní dráhy. Hodně mladých lidí zase jezdí na motorkách, takže opatrnosti není nikdy nazbyt," říká na závěr chorvatský policista.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme