Na dovolenou v Česku se chystají tři čtvrtiny Čechů. Nejméně z nich zamíří do Prahy

Letní dovolenou v tuzemsku hodlá strávit 79 procent Čechů. Nejvyhledávanějšími jsou Jihočeský, Jihomoravský a Liberecký kraj. Na dovolené chtějí být lidé nejčastěji devět dní, většina se přitom ubytuje v penzionu. V průměru za ni plánují utratit 6150 korun za osobu. Na kratší výlet po republice se v létě chystá 89 procent Čechů. Bez ohledu na počet osob za něj odhadem vydají 2380 korun. Vyplývá to z nového průzkumu státní agentury CzechTourism.

průzkum Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednoznačně nejžádanějším bude jihočeský region, kam by mohlo zamířit 24 procent lidí (na snímku Český Krumlov) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jednoznačně nejžádanějším bude jihočeský region, kam by mohlo zamířit 24 procent lidí. V Jihomoravském kraji by mohlo dovolenou strávit 11 procent lidí, desetina Čechů plánuje vyrazit na Liberecko. Naopak nejméně, tři procenta lidí, si pro hlavní dovolenou vyberou Prahu a Pardubický kraj.

PŘEHLEDNĚ: Do kterých zemí Evropy se dá z Česka vycestovat bez omezení a kam se ještě nepodíváte?

Číst článek

Většina lidí chce na dovolenou vyrazit do přírody, mimo město. Navíc vyžaduje, aby poblíž byla nějaká pamětihodnost. Mnoho lidí hodlá vyjet na nová místa, kde nebyli a dlouho se tam chystají.

„Průměrná útrata na české dovolené vychází na něco málo přes 700 korun na osobu a den, přičemž nejvíce se utratí za ubytování a stravování v restauracích. Pro podnikatele v cestovním ruchu to představuje potenciál v podobě 76 miliard Kč, respektive 92 miliard korun při započtení útrat výletníků,“ uvedl ředitel CzechTourism Jan Herget. Agentura představila obdobný průzkum již v dubnu, podle Hergeta je vidět zásadní rozdíl.

Největším hitem je letos nafukovací stan, zájem mají hlavně rodiny s dětmi, říká outdoorový specialista

Číst článek

„Lidé se nebojí a ani dopad na finance nevnímají tak negativně. Navíc dvě třetiny lidí si teprve vybírají konkrétní lokalitu v Česku, a proto je dobře, že města, kraje i vláda přichází s různými vouchery, které mají za cíl nerozhodnuté hosty nalákat,“ doplnil.

Vlastní podporu domácí turistiky připravila Praha, Jihočeský nebo Středočeský kraj. Stát podpoří dovolenou v lázních až 4000 korunami na osobu. Podmínkou bude pobyt v tuzemských lázních na minimálně šest nocí s pěti procedurami. Poukazy budou platit od začátku července. Nárok na ně budou mít lidé starší 18 let, kteří platí zdravotní pojištění.

Online průzkum pro CzechTourism zpracovaly společnosti Mind Bridge a Economic Impact. Uskutečnil se mezi 3. a 11. červnem, účastnilo se ho 1000 respondentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme