Dovolenou zkomplikují přísnější kontroly na hranicích Schengenu. Česko otevře i nové konzuláty

Češi na zahraniční dovolené často riskují a nechovají se zodpovědně. Kvůli maličkostem se pak dostávají do problémů. Na co by si měli dát pozor a s jakou pomocí českých diplomatů mohou čeští turisté v cizině počítat? Tady je několik rad a informací ministerstva zahraničí před letní turistickou sezónou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dovolená u moře (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Nikdo si to nepřeje, ale kdyby náhodu český turista potřeboval na dovolené v cizině pomoc, může se obrátit na české velvyslanectví nebo konzulát v zemi, ve které je. Podobně jako v minulých letech zřizuje české ministerstvo zahraničí speciální prázdninová konzulární jednatelství a to v Chorvatsku, v Rijece a ve Splitu, v bulharském Burgasu a v Barceloně ve Španělsku.

Navíc budou v chorvatských městech Omiš a Šibenik působit smíšené česko-chorvatské policejní hlídky. Podobné smíšené patroly budou i v bulharském letovisku Primorsko. Aby se nedostávali do potíží, neměli by čeští turisté třeba v Chorvatsku přeceňovat svoje síly a to jak na souši, tak na moři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na co by si měli dát turisté pozor a s jakou pomocí českých diplomatů mohou v cizině počítat? To si poslechněte v reportáži Pavla Nováka.

„Čeští turisté se vyznačují tím, že jsou to ti nejodvážnější mořeplavci, což je zřejmě dáno tím, že podle nich moc neví o tom, co moře obnáší," řekl Radiožurnálu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Pozitivní informací pro cestovatele je, že při cestách do zemí Evropské unie, nepotřebují mít cestovní pas. Stačí občanský průkaz.

Unijní země nemusí být součástí schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol, ale může se do ní cestovat bez pasu. To platí například pro Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko nebo Kypr.

V souvislosti se zpřísněnou ostrahou vnějších hranic Schengenu ale ministr Zaorálek upozornil na to, že cesta přes Schengenskou hranici může trvat déle. „Třeba ti, kteří budou přejíždět ze Slovinska do Chorvatska, kde bude přejíždět Schengenskou hranici, tak tam musí počítat, že narazí na ostřejší, nebo daleko důkladnější kontrolu. A to může vést k tomu, že tam budou fronty, že tam budete čekat," dodal ministr.

Taková situace se dá očekávat hlavně při vjezdu z neschengenských zemí do států, které jsou v schengenské zóně. Tedy hlavně při návratu z Chorvatska, Bulharska nebo Rumunska.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme