V chorvatském turismu je propastný rozdíl mezi severem a jihem. Dubrovník čeká na návštěvníky z Británie

V jižním cípu chorvatského jaderského pobřeží se mramorovými ulicemi Dubrovníku prochází mnohem méně turistů, než je v tuto roční dobu obvyklé. Naproti tomu počty návštěvníků na plážích na severu se daleko spíše blíží normálu. Nápadný rozdíl v tom, jak se cestovní ruch v různých částech Chorvatska potýká s pandemií covidu-19, je dán především restrikcemi přeshraničního cestování, uvedla agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Dubrovník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Dubrovník.

Oproti loňsku přijelo do Dubrovníku na konci července jen 30 % turistů. (ilustrační foto) | Foto: Antonio Bronic | Zdroj: Reuters Connect

Dubrovník, který v Chorvatsku patří k hlavním turistickým cílům, se v letošním roce stal nejméně navštěvovanou částí chorvatského pobřeží. Příčinou je skutečnost, že do značné míry závisí na návštěvnících, kteří tam cestují letadlem či výletní lodí, nebo na těch, kteří se tam účastní konferencí a bydlí v hotelu.

Mexiko překonalo Británii v počtu mrtvých. V 19 státech USA se za měsíc zdvojnásobil počet případů

Číst článek

„Doufali jsme, že v porovnání s minulou sezonou budeme mít 20 až 25 procent obratu,“ říká Tiffany Cvjetkovičová Rudenjaková, jejíž rodina vlastní v centru města restauraci Lanii. „Pořád jsme toho nedosáhli, ale doufáme, že to srpen změní.“

Podle Any Hrničové, ředitelky místního turistického sdružení, přijelo do Dubrovníku na konci července oproti loňsku jen 30 procent turistů. Za prvních sedm letošních měsíců jsou čísla ještě nižší: 13 procent v porovnání s minulým rokem.

Počet hostů se zvýšil od poloviny června, kdy se začala obnovovat letecká doprava po Evropě, a pak vzrostl od půli července, kdy restrikce uvolnila Británie. Město je totiž obzvláště oblíbené mezi britskými turisty.

Turisté z Německa

„Zatím je nejvíce hostů z tuzemska a Německa, v příštích týdnech ale očekáváme nárůst počtu příjezdů ze Spojeného království,“ říká Hrničová. Otevřených je nyní 60 procent hotelů a další podle ní doufají, že budou moci otevřít v srpnu.

Izrael zasáhla druhá vlna koronaviru. Vynucovat dodržování pravidel je tam těžké, tvrdí Tomáš Pojar

Číst článek

Ředitel obchodních služeb na dubrovnickém letišti Ivan Maslać uvádí, že v posledních dvou týdnech byly lety z Británie s ohledem na okolnosti poměrně plné. Letiště nabídlo aerolinkám slevy za letištní poplatky a pobídku dvě eura (53 korun) za každého cestujícího, dodává.

Téměř 20 procent hrubého domácího produktu (HDP) Chorvatska závisí na cestovním ruchu. Vláda vyjádřila naději, že země letos z turismu získá třetinu loňských tržeb, které činily zhruba 12 miliard eur (přes 314 miliard korun).

Momentálně je na chorvatském pobřeží asi 600 000 turistů, z nichž mnoho pobývá na Istrii, kde počet Slovinců a Němců přesáhl 80 procent jejich počtu v loňském roce. Faktory přispívající k solidní návštěvnosti tohoto poloostrova jsou snadná dostupnost autem a levnější ubytování v kempech či apartmánech, říká Denis Ivošević z istrijského turistického sdružení.

Navzdory nárůstu počtu nakažených v posledních týdnech, který se týkal především Záhřebu a dalších oblastí ve vnitrozemí, se nezdá, že se turisté nákazy přespříliš obávají. „Neřekl bych, že být tady je nebezpečné,“ říká konzultant z odvětví informačních technologií Bence Smid, který do Dubrovníku přijel z Maďarska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme