Pod Eiffelovou věží vyrostou nové ‚romantičtější‘ zátarasy

V Paříži se dokončuje nový ochranný plot, částečně skleněný a neprůstřelný, okolo Eiffelovy věže, který má ochránit návštěvníky této turistické památky před případným teroristickým útokem. Dílo za bezmála 35 milionů eur (asi 900 milionů Kč) má být hotovo v polovině července, uvedla stanice BBC na svém webu. Již od tohoto týdne je podle tisku jasné, jak nový plot vypadá.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové skleněné zábrany pod Eiffelovou věží | Zdroj: Reuters

Provizorní bariéry byly okolo věže rozmístěny již před dvěma lety, nyní je nahrazuje trvalejší řešení. Prostranství u věže obklopí ze dvou stran skleněné stěny o tloušťce 6,5 centimetru, další dvě strany zabezpečí kovové ploty vysoké 3,24 metru, tedy setinu výšky věže. U skleněných stěn bude rozmístěno ještě 420 překážek proti případnému útoku automobilem. Nad bezpečím zde bdí hlídkující vojáci.

Ve Francii zabránili dvěma atentátům. Cílem jednoho útoku měli být homosexuálové

Číst článek

Bernard Gaudillère, který stojí v čele společnosti provozující Eiffelovu věž, prohlásil, že nové bariéry, „pevné jako skála“, zajistí „absolutní bezpečí“. A také jsou podle jeho názoru „mnohem hezčí a romantičtější“ než prozatímní zábrany, které nahrazují v rámci celkové rekonstrukce věže za 300 milionů eur (asi 7,7 miliardy Kč) před olympijskými hrami v Paříži v roce 2024.

Ale Pařížané ze skupiny, která si říká Přátelé Martových polí (na kterých Eiffelova věž stojí), protestují, že stavba bariér se nekonzultovala s místními obyvateli. Vadí jim rovněž příliš vysoké náklady na ploty a potíže s přístupem pro autobusy a pro zdravotně postižené. Tvrdí také, že radnice využila výjimečný stav k tomu, aby pod pláštíkem bezpečnosti prosadila změny bez zkoumání jejich dopadu na veřejné zájmy.

Při teroristických útocích ve Francii v posledních třech letech přišlo o život více než 240 lidí. Eiffelova věž, představující symbol Paříže i celé Francie, každý rok uvítá na sedm milionů návštěvníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme