Na Mount Everestu umírá stále více lidí. Nepál přesto zvyšuje množství vydaných povolení k výstupu

Zdolání Mount Everestu začíná vést v žebříčku smrtelně nebezpečných aktivit. Jak upozorňuje server Bloomberg, je pravděpodobné, že současná horolezecká sezona překoná počtem obětí rok 2019, kdy při výstupu na nejvyšší horu světa zemřelo jedenáct lidí. Na vině podle serveru může být velké množství povolení, které Nepál vydává. Výnosy z turismu jsou totiž pro zemi nezanedbatelným příjmem do rozpočtu.

Káthmándú Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Everest

Počet úmrtí při výstupu také může ovlivňovat i fakt, že se zvyšuje průměrný věk turistů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Ředitel nepálského turistického oddělení Yubaraj Khatiwada serveru Bloomberg News sdělil, že jen za tento rok zemřelo při výstupu na Mount Everest osm lidí. Dalších pět osob se pohřešuje. Počet úmrtí se zvedl poté, co Nepál vydal rekordních 478 turistických povolení k výstupu na Everest a omezování neplánuje.

Po sesuvu laviny na Mount Everestu se pohřešují tři nepálští horští průvodci, nesli klientům výstroj

Číst článek

Za licenci si horolezec zaplatí 11 000 amerických dolarů, což jen letošek vyneslo pro chudou nepálskou ekonomiku přes pět milionů dolarů, uvádí Bloomberg.

„Lidé jsou výstupem na Mount Everest okouzleni a není tu nikdo, kdo by jim řekl ‚ne‘, protože si zaplatili,“ zamýšlí se Alan Arnette, horolezecký bloger, který Everest zdolal v roce 2011.

Horolezečtí průvodci s místními úřady podle Arnetta nepřijaly žádná významná bezpečnostní opatření z toho důvodu, aby se jim nezkrátil zisk. „Je to čisté a jednoduché obchodní rozhodnutí,“ dodal bloger.

Khatiwada vládu brání a tvrdí, že zástupci berou počet obětí vážně. Nepál podle něj vyžaduje, aby horolezci byli starší 16 let. Musí také předložit potvrzení od lékaře, že jsou zdravotně způsobilí.

„Úmrtnost je v této sezoně poměrně vysoká kvůli klimatu a klimatickým změnám,“ řekl pro Bloomberg ředitel turistického oddělení. „Není žádný jiný důvod. Snažíme se ze všech sil rizika snížit, ale samotné horolezectví je riskantní,“ dodal.

Nepálský šerpa Rita už pošestadvacáté zdolal nejvyšší horu světa, překonal vlastní rekord

Číst článek

Nezkušení průvodci

V oblasti zároveň začíná kvůli nárůstu turistů poskytovat horolezecké služby čím dál tím víc místních. Ti ovšem nemají dostatečné odborné znalosti, tak aby třeba odhalili i nepatrná rizika, která se ve vysokých nadmořských výškách mohou stát horolezcům osudná, vysvětluje bloger Arnette.

Počet úmrtí také může ovlivňovat i fakt, že se zvyšuje průměrný věk turistů, kteří se o výstup pokoušejí. Ten v současné době spočívá na 42 letech, zatímco před čtyřiceti lety věkový průměr horolezců činil 34 roků.

Vzrůstající obavy o bezpečnost však poptávku příliš nenarušily. A to ani poté, co v roce 2019 na dlouhé hodiny uvízl v zácpě horolezecký tým, jehož fotografie obletěla celý svět.

Nejsmrtelnějším rokem na Mount Everestu byl prozatím rok 2014, kdy při výstupu zemřelo nejméně 17 místních průvodců.

fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme