Expedice Tatra kolem světa 2 opustila Írán. Nouzově se vrací do Prahy

Posádka expedice Tatra kolem světa 2 je na cestě z Teheránu zpátky do Prahy. Íránské úřady cestovatelům neprodloužily víza a okolní země výpravu nevpustily na své území. Diplomaté navíc výpravu varovali před zatčením. Obytné sedmnáctitunové auto spolu s doprovodným vozidlem převeze trajekt do Ruska.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expedice Tatra kolem světa 2 na cestě Íránem | Foto: Marek Havlíček, Marek Havlíček

„Vyčerpání je veliké. Za poslední tři dny jsem spal tak čtyři nebo pět hodin,“ řekl Radiožurnálu cestou taxíkem na Mezinárodní letiště Imáma Chomejního v Teheránu šéf tatrovácké posádky Marek Havlíček.

Tatrovácká expedice si četla z íránské Knihy králů. Nebýt jí, perština by možná vymřela

Číst článek

Spolu se zbylými třemi členy výpravy nechal expediční tatru a doprovodné vozidlo v přístavu na břehu Kaspického moře, odkud by se měla auta dostat na trajektu do Ruska.

„Přebrali od nás celní karnety (de facto pasy pro vozidla - pozn. red.), klíčky a hotovost. Máme od nich papír s razítkem. Přepravní společnost by auta měla během jednoho týdne nalodit,“ dodal Havlíček.

Původně se chtěla výprava dostat přes Kaspické moře do Ruska spolu s auty, úřady jim ale nevydaly víza.

Druhou možností byla cesta do Ázerbájdžánu, ani tam ale posádka po vleklých jednáních s velvyslanectvími a konzulárními odděleními nedostala povolení vycestovat. Z Íránu musela odjet okamžitě, tamní úřady jim po třech měsících v zemi odmítly prodloužit víza.

„Prodloužením nám zamítli den poté, co byla u výslechu paní, která nám tu pomáhala s vyřízením dokladů. Řekla nám, že ji vyšetřují ze spolupráce se špióny. Že na nás mají složku a že si na nás brousí zuby. Informovali jsme velvyslanectví, a to nám doporučilo okamžitě odjet, protože kdyby měla kvůli neplatným vízům policie záminku, tak nás zatkne,“ objasnil Radi ožurnálu Havlíček.

Další cíl je Rusko

Expedice prý žádala o pomoc české velvyslanectví v Ázerbájdžánu i vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO). Paralelně s tím začala výprava řešit převoz aut do Ruska. Zvažovala i cesty do jiných sousedních států, ale ani jedna nebyla ideální.

Nakonec musela auta opustit a vycestovat ze země letadlem. Po šesti a půl měsících od startu teď proto expedici hrozí první přerušení.

‚Jasně, že se nám stýská.‘ Tatra kolem světa 2 je na cestě už půl roku

Číst článek

„My se samozřejmě budeme dál snažit dostat víza do Ruska, abychom tam mohli auta převzít a pokračovat s nimi v cestě do zimy. Chtěli bychom je přepravit k hranicím Gruzie a připravit je na další etapu,“ nastínil Havlíček s tím, že příští rok by měla tatrovka absolvovat cestu přes Asii ještě jednou. Kvůli koronaviru totiž za expedicí nemohli přijet dočasní členové, kteří si cestu s ní dopředu zaplatili.

Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou expedici 22. února, projela Balkán a v březnu kvůli koronavirové pandemii uvízla v Turecku. Po třech měsících se jí podařilo dostat do Íránu, kde strávila dalších 90 dní. Po celou dobu její putování sledujeme ve vysílání Radiožurnálu i na serveru iROZHLAS.cz.

Cestovatelé mají v plánu objet celý svět, tak jako původní Tatra kolem světa z přelomu 80. a 90. let, na jejíž cestu navazují. První výprava se vydala z Prahy do světa v roce 1987 a vrátila se až po pádu komunistického režimu, kdy o ni už nebyl zájem. Z tatrovácké cesty vznikl dvoudílný celovečerní film, na který po 30 letech získal vysílací práva Český rozhlas a letos v únoru ho vůbec poprvé ukázal lidem.

TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete také na serveru iROZHLAS.cz.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme