Expedice Tatra kolem světa 2 uvízla na východě Turecka. Cestovatelé si krátili čas s místními pekaři

Expedice Tatra kolem světa 2 kvůli koronavirovým opatřením uvízla v Turecku. Celníci ji kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením nepustili do Gruzie, a tak výprava musela zůstat na čas u Vanského jezera na chudém východě země. Cestovatelé si z toho ale nic nedělají – mají prý aspoň čas pořádně prozkoumat Malou Asii. Už třeba zjistili, že Turci umí upéct chléb na 100 způsobů.

Tento článek je více než rok starý.

Vanské jezero (Turecko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebyl by to cestovatel Marek Havlíček, aby se v pekárně nedal hned do řeči s místním mistrem pekařem. Protože ale neumí ani slovo turecky, musel z kapsy vytáhnout chytrý překladač.

Přehrát

00:00 / 00:00

Expedice Tatra kolem světa 2 uvízla na východě Turecka

„Dobrý den, jak dlouho je tato pekárna v provozu?“ hlásí slušně do mikrofonu mobilu a umělá inteligence vzápětí plynule překládá.

Turek na improvizovaný styl domluvy přistoupí a odpovídá vlastním jazykem. Mobil si chvíli s turečtinou láme obvody, pak ale ze sebe ženským hlasem krásnou češtinou vysouká: „Téměř 7 let.“

TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě.

 A CO UŽ TATRA ZAŽILA?

  • Expedice u Balatonu v Maďarsku
  • Cesta po Balkánu
  • V základní škole na předměstí Tirany
  • Sbohem Evropo a sladkosti v Istanbulu

 

Na dlouhé povídání ale není čas, těsto musí do pece. Marek sleduje počínání pekaře a hlásí, že vytahuje velké prkenné desky s uhněteným chlebem a záhy přináší desku s šesti kousky, které posype černým sezamovým semínkem.

2000 chlebů denně

Turecký chléb má nespočet podob. Může být tenoučký jako placka, pak se mu říká Yufka nebo Lavash, anebo pěkně nakynulý z pšenice, ječmene či kukuřice. Zvlášť v období ramadánu je pak oblíbený nízký chléb Pide, tedy něco jako Pita, který se kromě sezamu sype i černým kmínem.

„Je tady velká kovová pec. Postupně tam hází jeden chleba po druhém,“ popisuje Marek. Pekaři k tomu používají dlouhé dřevěné lžíce. Než se chleby upečou, mají cestovatelé na místní ještě jednu otázku – kolik chlebů zde upečou za den?

Odpověď jim vyrazí dech: „Pečeme 2000 chlebů,“ hlásí chytrý překladač. A k tomu hned 12 různých druhů. Stejně jako kdekoli jinde na světě i tady každopádně platí, že ten nejlepší chleba je vždy ten čerstvý.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme